Zabawy dla dzieci

Dla mnie ważne jest to, aby czerpać ogromna radość z każdej chwili spędzonej z moimi dziećmi, a za parę lat mieć wspaniale wspomnienia z tego okresu. Wierzę w to, że dobra organizacja czasu oraz pomysły pomagają w tym, aby wspólnie z dziećmi czuć radość każdego dnia. Zachęcam Cię do spędzania 30 minut dziennie z Twoim dzieckiem. Tylko i wyłącznie z nim. Bez telefonu komórkowego w ręce, bez patrzenia w telewizor. Wierzę, że inspiracje, które znajdziesz na czoklele.pl pomogą Ci zaplanować wspólne aktywności tak, abyście razem poprzez wspólną zabawę mogli cieszyć się wspólnym czasem.


Zabawy dla niemowląt

niemowlak

Zabawy z niemowlakiem

Roczne dziecko

Aktywności dla rocznego dziecka

Przedszkolak

Aktywności dla przedszkolaka

Nauka liczenia przez zabawę z ziarnami

nauka liczenia poprzez zabawę

Przedstawiam pomysł na zabawę liczenia z wykorzystaniem ziarenek kawy. Jest to aktywność, w której mój synek z radością wziął udział. Zabawa uczy nie tylko cyferek, ale także podstaw mielenia ziaren, a dodatkowo jest ucztą dla zmysłów. Jeśli nie posiadacie w domu młynka do ręcznego mielenia - użyjcie ten elektryczny. Jeśli nie posiadacie kawy w ziarnach - użyć można ziarenek pieprzu.

Mój dzisiejszy rytuał picia porannej kawy został lekko zachwiany :). Nie wypiłam mojego tradycyjnego przepysznego latte, za to poczęstowana zostałam paroma filiżankami (...)

Czytaj wpis »

Ścieżka sensoryczna - recykling

zabawy dla niemowląt

Ścieżki sensoryczne dostarczają bodźców do szeregu doświadczeń zmysłowych. Pozwalają na poznanie nowych struktur, materiałów, a ich faktura zależy od kreatywności osoby, która je przygotowuje. Ja postawiłam na recykling, naturę i poduszkę, którą akurat miałam w pobliżu.

Ścieżka sensoryczna - przebieg zabawy:

Ścieżkę sensoryczną przygotowałam podczas jednej z drzemek moich dzieci. Nie myślcie, że takie drzemki obojga (...)

Czytaj wpis »

Wyklejanie i ubieranie


Zabawa w wyklejanki - stylizacje była jedną wielką wesołą i spontaniczną zabawą. Zaczęło się od tego, że zamiast wyczekiwanej przesyłki znaleźliśmy w skrzynce pocztowej gazetkę z promocjami jednego z pobliskich hipermarketów, a w niej - mój synek znalazł zdjęcie koszulki z postaciami z jego ulubionej bajki "Psi patrol". I tak krzyczał, że chce tę koszulkę, że chce ją i już. No to hop! Narysowałam Kubusia, wycięłam koszulkę i niech ją namalowany Kubuś ubiera! :) Już kiedyś pisałam, że mój syn uwielbia naklejki i zachęcałam Was do kupienia dziecku naklejek (...)

Czytaj wpis »

Butelka sensoryczna


Ta butelka fascynuje. Brzęczy, coś się w niej porusza, wystają z niej tasiemki, można za nie pociągnąć, coś się w niej świeci. Magia :). Moja córcia zachwyca się nią i bada ją już trzeci dzień. Idealny przykład na zabawkę dla niemowlaka, która wpłynie na rozwój jego zmysłów i umiejętności koncentracji. Butelkę sensoryczną wykorzystać możecie podczas wspólnych zabaw obserwując ją czy turlając po podłodze, idealnie też się sprawdzi do samodzielnej zabawy dla najmłodszych dzieci.

(...)

Czytaj wpis »

Malowanie po folii aluminiowej


Przykład kreatywnej zabawy dla dzieci, idealnej do wykonania w domu, ale także w plenerze. Pozytywnie wpływa na rozwój zmysłu wzroku i dotyku. Zabawa jest prosta w wykonaniu - folia aluminiowa jest łatwo dostępna, a dostarcza dziecku nowych bodźców i pobudza jego kreatywność.

Jakiś czas temu moja siostra zainspirowała mnie pomysłem na malowanie po folii aluminiowej. Wykorzystanie tejże techniki plastycznej dostarcza dziecku wielu bodźców -  w folii można się przeglądać, ugniatana w rączkach szeleści, odbija światło. Folia przekonała mnie jeszcze (...)

Czytaj wpis »

Malowanie szyszek

zabawy dla dwulatka

W naszych polskich parkach szyszek jest pod dostatkiem. Wzbudzają zainteresowanie dzieci o każdej porze roku. Latem podziwiać można świeże, jeszcze zielone szyszki rosnące na drzewach, a w trawie wyszukać można te, które spadły z drzew. Mój Kubuś na samo hasło, że idziemy do parku krzyczy "Będziemy układać koła i kwadraty! 2 kwadraty i 3 trójkąty"! :) i układamy je z patyczków albo właśnie z szyszek. Tym razem jednak pozbieraliśmy  szyszki i zabraliśmy do domu, aby poeksperymentować i sprawdzić co wyjdzie z połączenia szyszek i farb plakatowych. Początkowo (...)

Czytaj wpis »

Recykling kartonu

zabawa dla dzieci w domu

Cała zabawa rozpoczęła się od tego, że jedna z przesyłek, która do nas doszła zapakowana była w czarny karton. Tak mi się spodobał, że nie chciałam go od razu wyrzucić na śmietnik. Z kartonu przecież można wykonać mnóstwo fajnych zabawek! Nasza kartonowa przygoda dopiero się rozpoczyna! Prezentujemy pomysł na kartonowe puzzle oraz przewijankę, dzięki której dziecko może rozpocząć swoją przygodę z literkami i cyferkami.

ZABAWKI Z KARTONU

Zabawki z kartonu - Kartonowe puzzle

Z kartonu wycięłam  pasek. Wzdłuż całości, (...)

Czytaj wpis »

Jadalne farby

zabawy dla rodzeństwa

Ten body painting pojawił się w mojej głowie już jakiś czas temu. Chciałam mojej córeczce zaproponować zabawę związaną z malowaniem, ale mając w domu kreatywnego dwulatka, obawiałam się przebiegu tejże wielobarwnej aktywności :). Okazało się, że bezpodstawnie. Z pełnymi obaw zabawami zazwyczaj bywa tak, że ich przebieg jest idealny. Nawet z ubranek jadalne farbki się zmyły i nie pozostawiły żadnego śladu. Ja jedynie żałuję, że użyliśmy tak małej ilości kolorów. Obiecuję poprawę za jakiś czas! :)

(...)

Czytaj wpis »

Woreczek sensoryczny dla niemowlaka

zabawy dla niemowlaka

Prawdziwa uczta dla zmysłu dotyku oraz wzroku. Zabawa dla niemowlaka, w czasie której dziecko ćwiczy koordynację swoich palców, a wzrokiem podąża za tym, co się dzieje pod folią. Ćwiczy w ten sposób koordynację wzrokowo - ruchową, która w przyszłości przyda się podczas rysowania.

Twórczość malarska mojego starszego syna w ostatnich dniach kwitnie, stąd farb plakatowych u nas pod dostatkiem. Mój 2,5 latek tworzy swoje dziecięce arcydzieła na stoliku, a troszkę niżej, na podłodze bawi się moja 9 miesięczna córeczka. Tak sobie więc pomyślałam, (...)

Czytaj wpis »

Rodzina Wesołych Rolek

zabawy dla najmlodszych dzieci

Rodzinka Wesołych Rolek wesprze naukę wycinania nożyczkami, a gotowe stworki wykorzystać można podczas wielu dziecięcych zabaw. Zabawa dla dzieci, która rozwija zmysł wzroku oraz dotyku.Przedstawiamy Wam rodzinkę Wesołych Rolek, w skład której wchodzi Rolkowa Mama, tata, dwójka dzieci, a nawet śpiewająca Babcia :) Każda postać ma unikalny kolor oraz minkę. Można więc tą aktywność wykorzystać do nauki kolorów, ale również do rozmowy o emocjach.

(...)

Czytaj wpis »

Zabawy z kubeczkiem

zabawy dla dzieci na grilla

Zabawa edukacyjna z kubeczkami w roli głównej. Rozwija sprawność manualną, percepcję wzrokową oraz umiejętność skupienia uwagi. Jest to idealny pomysł na zabawy w czasie grilla bądź na wycieczki, w czasie których korzystamy z takich plastikowych kubeczków.

Wymyśliłam  zabawę w poszukiwanie myszek. Kotek chodzi od norki do norki i sprawdza, czy ktoś tam na niego nie czeka :). Muszę się Wam przyznać do tego, że same zielone kubki wywołały u nas ogromną sensację, więc zabawa z nimi to była wielka radość i przyjemność. To pomysł na zabawę dla (...)

Czytaj wpis »

Malowanie na folii


Propozycja zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu połączona z wykonaniem pracy plastycznej na folii. Aktywność, która pozwala na rozbudzenie zaciekawienia światem przyrody, a jednocześnie wspomaga rozwój motoryki małej.

Po raz pierwszy z tą zabawą plastyczną spotkałam się w zeszłym roku podczas jednego z jarmarków w których braliśmy udział. Już wtedy wiedziałam, że powtórzę ją pewnego dnia, kiedy Kubuś będzie troszkę starszy. Mimo, że drzew wokół Jeziora Złotnickiego nie brakuje, folię rozwinęliśmy (...)

Czytaj wpis »

Malowanie kamieni

zabawy na świeżym powietrzu

Praca plastyczna z wykorzystaniem kamieni to inspiracja na zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu. Jest to propozycja zabawy ruchowej w połączeniu z zabawą plastyczną  dla najmłodszych dzieci.  Mój 2,5 letni synek był nią zafascynowany.

Ostatni weekend, wraz ze znajomymi spędziliśmy nad jeziorem Złotnickim. Był to wspaniały czas spędzony na świeżym powietrzu, pełen pomysłów na kreatywne zabawy dla dzieci w plenerze. Oprócz obowiązkowych zabaw na placu zabaw, drabinkach i zjeżdżalniach, wykorzystaliśmy czas na zabawy ruchowe powiązane z (...)

Czytaj wpis »

Poznajemy i segregujemy

zabawy dla najmłodszych dzieci

Edukacyjna zabawa dla dzieci, którą bez większych przygotowań można zaproponować dziecku. Przykład aktywności w trakcie której uczymy segregowania, rozróżniania cech przedmiotów, a także dzięki której ćwiczymy rozwój motoryki małej. Inspiracja na sortowanie przedmiotów, które zachęci każde dziecko do wspólnej zabawy.

Dziecko 2,5 letnie zapewne już wielokrotnie słyszało "uważaj na szklankę, bo może się stłuc", "rysujemy tylko i wyłącznie po kartce papieru", "truskawki podam Ci w miseczce plastikowej", "to autko jest z metalu". A więc czym (...)

Czytaj wpis »

Zabawy z taśmą malarską

zabawy z taśmą malarską

Zabawa z taśmą malarską to jedna z inspiracji na zabawy domowe. Można ją wykorzystać jako aktywność integrującą dzieci, ale również rewelacyjnie sprawdza się jako zabawa ruchowa,  mającą na celu rozładowanie nadmiaru energii, której dzieci tak wiele w sobie mają.

Taśma malarska jest rewelacyjną pomocą podczas zabaw. Zaciekawia dzieci. Moje dwa szkraby wręcz rzuciły się na nią. 2,5 letni synek podbiegł i chciał pomagać w wyklejaniu, a 8 miesięczna córeczka z takim zapałem podpełzała, że aż sama się zdziwiłam. Jest bezpieczna. Stworzony (...)

Czytaj wpis »

Zabawa z kostkami lodu

kreatywne zabawy dla dzieci

Zabawa dla dzieci z kolorowymi kostkami lodu jest inspiracją kreatywnej zabawy dla najmłodszych.  To przykład aktywności, która spełnia funkcję zabawy edukacyjnej, wspomaga rozwój integracji sensorycznej, wyobraźni. Zaciekawia, bawi, zaintryguje już nawet najmłodsze szkraby. Uwielbiam takie aktywności!

Gdy na dworze upał, chłodzimy się lodową zabawą :). Lodem bawić się można na wiele sposobów – dla dzieci, które skończyły 1,5 roczku można przygotować pudło sensoryczne, w którym odbywać się będzie zabawa kolorowymi kostkami lodu połączona (...)

Czytaj wpis »

Muzyczne jaja z kinder niespodzianki

instrumenty muzyczne jak zrobić

O tym, że muzyka łagodzi obyczaje wie chyba każdy z nas, ale czy każdy zdaje sobie sprawę z pozytywnego wpływu muzyki na rozwój młodego człowieka? Staram się moim dzieciom zapewnić różnorakie doświadczenia muzyczne także podczas naszych wspólnych zabaw w domu o których tak dużo na Czoklele :). Kiedyś napiszę o tym więcej, a dzisiaj o pomyśle na banalne w wykonaniu instrumenty muzyczne z jajek po  Kinder niespodziankach. Nie znam dziecka, które nie lubi niespodziankowych jaj. Małe zabaweczki zazwyczaj wędrują do jakiegoś koszyczka czy pudełeczka, a plastikowe, (...)

Czytaj wpis »

Łączymy kropki guziczkami

zabawy dla dzieci w domu

Przykład zabawy dla najmłodszych dzieci. Praca małych rączek manipulujących guziczkami wpłynie pozytywnie na rozwój motoryki małej, a pierwsze doświadczenia ze szlaczkami i łączeniem kropek wpłynie korzystnie na umiejętność kontroli ręki.

Naszym celem na najbliższy tydzień jest zapoznanie się ze szlaczkami. Nie oczekuję od mojego 2,5 letniego szkraba, że zacznie mi malować zgrabne linie. Absolutnie nie jest to moim zamiarem :). Zanim nauczymy się rysować szlaczki po śladzie, będziemy łączyc kropki za pomocą guziczków. A z guziczkami zabawa (...)

Czytaj wpis »

6 powodów dla których warto kupić dziecku naklejki

zabawy dla dzieci w domu

Zabawa nalepkami pozytywnie wpływa na rozwój małego dziecka. Pobudza kreatywność, edukuje, a także wspiera motorykę. Poznaj powody, dla których warto zaproponować zabawę z naklejkami już nawet 2-letniemu dziecku.

Na chwilę przed drugimi urodzinami mojego synka, przechodząc pomiędzy regałami sklepowymi postanowiłam zakupić zeszyt z nalepkami. Gdzieś tam w głowie wiły się we mnie myśli czy jest to odpowiednia zabawa dla dzieci na tym etapie rozwoju. Zdecydowałam się spróbować i sprawdzić jak moje dziecko będzie sobie z nimi radzić. Wówczas pomagałam (...)

Czytaj wpis »

Co się kryje na rysunku?

zabawy dla małych dzieci

Majowe słoneczko powitało nas dzisiaj za oknem, a my odpowiedzieliśmy mu dwoma długimi spacerami na świeżym powietrzu. Czasem jednak pomimo wielu aktywności jakie dzieciom się proponuje trzeba mieć w głowie przygotowany plan na szybkie i ciekawe zabawy, które będzie można zaproponować dziecku w każdym momencie dnia. Zaletą zabawy "co się kryje na rysunku?" jest niewątpliwie łatwość jej zorganizowania, a jednocześnie umiejętność zainteresowania nią dziecka, które skupione na obrazku zastanawia się co z tego wszystkiego wyjdzie. Na naszym etapie rozwoju - mój synek (...)

Czytaj wpis »

Zabawa dla niemowlaka z perłowymi kuleczkami

propozycje zabaw dla dziecka 7 miesięcznego

Pomysł na wspaniałą zabawę, która z pewnością zainteresuje każdego niemowlaka. Dla tych maluszków, które dopiero uczą się spędzać czas na brzuszku, zabawa perłowymi kuleczkami zapewne będzie dodatkowym motywatorem do dłuższego leżenia w tej pozycji. Dla tych które już opanowały tą umiejętność będzie czasem skupienia, zaciekawienia, a jednocześnie doświadczania bodźców  wzrokowych i dotykowych.

O tym jak przygotować hydrożel napisałam w osobnym poście --> tutaj. Te perłowe, żelowe (...)

Czytaj wpis »

Zabawa żelowymi kuleczkami

zabawy wspierające rozwój integracji sensorycznej

Żelowe kuleczki stały się w naszym domu hitem mijającego tygodnia. Są alternatywą dla zabaw z galaretką, które mój Kubuś uwielbia. Od paru dni synek wciąż i wciąż ma ochotę się nimi bawić, a jak wiecie zabawę hydrożelem przygotowałam też dla mojej młodszej córci (zabawy dla niemowlaka), stąd staliśmy się hydrożelowymi maniakami :) Jak to dobrze, że raz przygotowane kulki wodne starczają do wielu (...)

Czytaj wpis »

Nauka mycia zębów poprzez zabawę


Jestem wyczulona na punkcie zdrowych zębów i codziennie staram się motywować moje dwuletnie dziecko do pielęgnacji jamy ustnej. Są dni lepsze i gorsze. Czasem synek zgodzi się na to, abym to ja umyła mu ząbki, czasem sam chce je szorować, a zdarzają się i takie wieczory, kiedy nie otworzy swojej buzi i ząbków nie umyje. Tłumaczenie, że trzeba je umyć, bo znajdują się na nich bakterie raczej do takiego brzdąca nie przemawia. W związku z tym postanowiłam zorganizować dziś domowy kącik stomatologiczny. W końcu dziecko najwięcej wniosków wynosi z zabawy :).

(...)

Czytaj wpis »

Buciki z folii bąbelkowej

Integracja sensoryczna

Babcia Kubusia, która w oczach ma zainstalowany radar porządku, ładu i składu, złapałaby się za głowę, gdyby zobaczyła, co się u nas wczoraj działo. Akurat rozpakowaliśmy paczkę, która przyszła dnia poprzedniego. Zamówione artykuły, jak to zazwyczaj bywa, opakowane były folią bąbelkową. Jako, że spędzaliśmy wczorajszy dzień tylko w trójkę: ja i moje dzieci, musiałam wymyślić jakieś zajęcie, aby ujarzmić energię syna :).  Przypomniało mi się, że parę dni temu widziałam na Pintereście prace plastyczne wykonane z pomocą folii bąbelkowej. (...)

Czytaj wpis »

Domowe kałuże

zabawa dla 2-latka

Uwaga! Kałuże na drodze! :) Omijamy je, przeskakujemy przez nie, a nawet… wskakujemy do nich.

Bardzo lubię proste zabawy, które można zaproponować dziecku w każdym momencie i na których przygotowanie nie muszę poświęcać dużo czasu. Do zabawy w domowe kałuże wykorzystaliśmy puzzle piankowe, które zapewne większość dzieci posiada w swoich domach.  Jeśli jednak ich brak, wykorzystać można poduszki, kartki, kawałki materiału, chusty. Taka forma zabawy ruchowej to zarówno propozycja miłego spędzenia wspólnego czasu z dzieckiem, ale jednocześnie aktywność (...)

Czytaj wpis »

Zabawy sensoryczne z galaretką

zabawy dla dzieci

Rodzice często zastanawiają się nad tym, jakie zabawy rozwijające zmysły zaproponować swojemu dziecku. Wystarczy wejść do swojej kuchni i zobaczyć, co kryje się w szafkach, aby wpaść na jakiś fajny, nowy pomysł. Z zabaw galaretką korzystamy często. Galaretkowe kule, o których pisałam tutaj, ze względu na prostotę ich wykonania dość często wykorzystujemy do zabawy. A żelki dżdżowniczki (...)

Czytaj wpis »

Tor przeszkód

tor przeszkód

Zobaczcie jak prosto można w domu stworzyć tor przeszkód dla dziecka. Sznurek zahaczamy o krzesła, nogi stołu, a także większe zabawki i zachęcamy dziecko do pokonania przeszkody. Podczas tej zabawy zachęcamy dziecko do logicznego myślenia, a dodatkowo wpływamy na rozwój motoryki dużej, czyli zręczności ruchowej ciała naszego małego szkraba. Dziecko chcąc przedostać się na „drugą stronę” czołga się, omija poszczególne sznurki, staje na paluszkach by przejść nad niektórymi linkami. A dodatkowo, czuje wielką radość :).

Tor przeszkód (...)

Czytaj wpis »

Druciki kreatywne

Tunel z drucików

Druciki kreatywne zwróciły moją uwagę już jakiś czas temu, gdy przeglądając Aliexpress zauważyłam zdjęcia kolorowych pluszowych patyczków z których zrobić można kwiatki, pająki, ślimaczki, marchewki, kotki, konie i... całą masę innych, przeróżnych kształtów. Patyczki są elastyczne, można nadać im dowolny kształt, łączyć je ze sobą poprzez owinięcie dwóch krańców. Mam wrażenie, że tylko nasza wyobraźnia ogranicza możliwości ich zastosowania. Są tanie i dużo miejsca nie zajmują. Zamówiłam i od czasu do czasu przydają się nam przeróżnych zabaw. (...)

Czytaj wpis »

Tablica kredowa: do zabawy i do zdjęć

zabawy kredą

Aura za oknem dziś nie sprzyjała. Deszcz oraz kolejny alarm smogowy ogłoszony na stronach internetowych nie zachęcał do spacerów, trzeba więc było zaproponować mojemu dwulatkowi domową alternatywę dla zabaw podwórkowych.

Parę tygodni temu zakupiłam folię tablicową, z zamiarem wykonania tablicy do sesji zdjęciowych. Jak na razie przygotowałam tablice w kształcie serduszka, którą wykorzystałam do fotografii uwieczniającej ukończenie 4 miesiąca przez moja małą księżniczkę. Ta tablica kredowa leżała sobie na półce i czekała na dzisiejszy (...)

Czytaj wpis »

Zabawy z niemowlakiem

zabawy z niemowlakiem

Poniżej przedstawiam pomysły na domowe zabawki dla niemowląt, które mam nadzieję, że zainteresują Wasze 4 miesięczne bądź 5 miesięczne dziecko.

Zabawy z niemowlakiemHULA HOP z przyczepionymi zabawkami

Z domu rodzinnego wyniosłam... uwaga.... hula hop :). Takie fajne, drewniane, nie wiem czy jeszcze gdzieś (...)

Czytaj wpis »

Eksperymenty dla dzieci - burza w szklance wody czyli lampa lawa

Eksperyment burza w szzklance wody

Oficjalnie otwieramy nasze domowe laboratorium. Udział w dzisiejszym eksperymencie ma każdy z naszej rodziny. Laborant, dwuletni Jakub przeprowadzi eksperyment, jego mama wspomoże instruktarz i montaż filmiku. Tatuś, który uwielbia wzmacniać swój organizm codziennymi witaminkami z tabletek musujących, dostarczy niezbędnych składników, a nasza 5-miesięczna córeczka… no cóż… w czasie eksperymentu będzie po prostu spać :).

Burza w szklance (nazywana także jako: Lampa LAWA, lampa LAVA) – przygotujcie:

szklanka wypełniona do połowy (...)

Czytaj wpis »

Wieloryb DIY

Wieloryb DIY

Od pewnego czasu zaczęłam nazywać nasze mieszkanie domowym przedszkolem. My i dwójka dzieci. Ot taka typowa polska rodzina. Z młodszą córcią niemowlaczkiem radzimy sobie wręcz doskonale, wszak to nasze drugie dziecko, które rozwija się pod opieką rodziców doświadczonych :). Za to synek dwulatek, który z racji bycia pierworodnym dostarcza nam codziennie nowych wyzwań, zmusza do przekraczania granic kreatywności i wymyślania kolejnych aktywności. Wpadłam więc na genialny (moim zdaniem) pomysł obchodzenia, oprócz tych tradycyjnych, świąt niestandardowych.  Jak się (...)

Czytaj wpis »

Serduszkowy sorter – zabawy walentynkowe

zabawka dla dzieci

Walentynkowym sorterem bawić się już będzie nawet 2 letnie dziecko. Nie ułoży wszystkich kolorów w rządku samodzielnie, ale z pomocą rodzica cel zostanie osiągnięty.

Przed rozpoczęciem zabawy przygotujcie:

Sorter – proponuję użyć foremki do muffinek albo foremkę, która jest pozostałością po bombonierceRóżnokolorowych kartek, filcu bądź pianki kreatywnej – z których wytniesz kształty(serduszka i kółeczka)Nożyczki

Nasza zabawa składała się z trzech etapów:

ETAP 1 – zapoznajemy się z serduszkami

Początkowo (...)

Czytaj wpis »

Jak wprawić rysunek w ruch

esperymenty dla dzieci tańczoący rysunek

Mam nadzieję, że Twoje dziecko pokocha ten magiczny eksperyment. Za pomocą markera suchościeralnego do tablic narysujcie na talerzu i lub innej gładkiej powierzchni kwiatki, ludziki – takie wzory, jakie tylko zechcecie. Następnie polejcie rysunek wodą. Po paru sekundach zobaczycie, jak narysowane elementy zaczynają tańcować i wirować:). Talerz delikatnie możecie ustawiać pod kątem lub za pomocą pipetki wprawiać wodę w ruch.

Cała magia tkwi w składzie markera. Zawiera on olej wymieszany z barwnikiem. Pod wpływem wody olej wraz z tuszem unosi się na powierzchnię wody, (...)

Czytaj wpis »

Zabawy dla dzieci – żelki dżdżowniczki

zabaw dla dzieci w domu

Pomysł na zabawę robaczkami w naszym domu wziął się stąd, że Kubuś od pewnego czasu zafascynowany jest odcinkami bajki „Król Lew”, a mianowicie piosenką „Hakuna Matata”. Zapewne większość z Was zna tą historię, ale czy pamiętacie, że Pumba i Timon uczą małego Simbę, że w ich świecie zjada się małe robaczki?:)

Proponuję zabawę robaczkami, nazywanymi również dżdżowniczkami.  Te żelki każdy może wykonać sam, (...)

Czytaj wpis »

Zabawa sensoryczna z galaretką

zabawy dla dzieci w domu

Galaretkowe pudło kolorów

Uwielbiamy galaretkę. Szczególnie latem, kiedy w upalne popołudnie można sobie podjeść kubeczek galaretki o smaku leśnym z borówkami, malinami i jeżynami. Do tej pory służyła nam jedynie jako deser, tym razem postanowiliśmy się nią bawić.  Wbrew pozorom galaretka jest wspaniałym materiałem umożliwiającym zabawy sensoryczne. Jej ogromną zaletą jest to, iż jest jadalna, więc jeśli jakiemuś dziecku dostanie się do buzi, nic się nie stanie (oprócz tego, że zje troszkę cukru, jeśli takowy znajduje się w składzie (...)

Czytaj wpis »

Domowy śnieg – przepis, zabawy sensoryczne ze śniegiem

domowy śnieg - przepis

Czy zdarzyło się Wam wyjść na sanki i mieć problem z powrotem do domu, bo Wasze dziecko chciało pozostać na dworze?:) Słowa znanej piosenki mówią, że „zima lubi dzieci najbardziej na świecie”, a ta sympatia jest odwzajemniona, kiedy na dworze biało:) Przekupstwa zapewne nie są najlepsza formą na zachętę dziecka do powrotu do domu, ale... ciekawa jestem reakcji Twojego malucha jak się dowie, że dzisiaj w domu czeka na niego śnieg! Śnieg, który proponuję jest klejący, troszkę mokry. Jeśli chcesz dodatkowo zapewnić wrażenie zimna - przed zabawą włóż go na ok. (...)

Czytaj wpis »

7 kroków do samodzielnego spędzania czasu na brzuszku

czas z niemowlakiem

Dla wielu rodziców informacja od lekarza prowadzącego dotycząca tego, że dziecko powinno spędzać więcej czasu na brzuszku, wydaje się czymś nierealnym, ponieważ maluch leżąc na brzuszku płacze. Podejdźmy spokojnie do tematu. Pamiętajmy, że rzeczywiście czas spędzany na brzuszku jest bardzo ważny, ponieważ umiejętności, jakie w tym czasie dziecko nabywa są niezbędne do późniejszego prawidłowego rozwoju. Każda kolejna umiejętność bazuje na tym, że dziecko potrafi leżeć na brzuszku i nie wiąże się to z większym wysiłkiem fizycznym. Umiejętność obracania (...)

Czytaj wpis »

21 pomysłów - zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiąca


Niemowlaki są przeróżne, ale mechanizmy ich uspokajania podobne. Są takie maluchy, które szybko zaczną przesypiać noce, a w ciągu dnia tez często będą ucinać sobie drzemkę. Są też takie, które od samego początku będą chciały być angażowane we wszystkie obowiązki pozostałych domowników. Doświadczyłam te dwa typy. Nauczyłam się tego, że spędzając czas z dziećmi w domu warto mieć w zanadrzu listę pomysłów na wspólne zabawy, bo może akurat od dziś niemowlę postanowi już mniej spać i trzeba będzie go czymś zainteresować. Dzieci w wieku, dla których przedstawiam (...)

Czytaj wpis »

Zabawa twórcza - druciki kreatywne - zabawki z pluszowych patyczków

druciki kreatywne - renifer diy

Jednym z moich ostatnich odkryć są pluszowe patyczki (kreatywne druciki). Z ich pomocą można stworzyć proste zabawki. Mogą one też posłużyć do nauki liczenia, nauki kolorów. Niewątpliwie wspomagają rozwój wyobraźni u dziecka, które samodzielnie za ich pomocą ma wykonać jakiś kształt. Przedstawiam dziś krótką instrukcję  na stworzenie renifera. 

Do jego wykonania wykorzystamy jedynie trzy pluszowe patyczki, najlepiej w kolorze brązowym:

Rozpoczynamy od zagięcia (...)

Czytaj wpis »

Słomka, woda i bąbelki

zabawy oddechowe

Jesienna pogoda i panujące wirusy niestety i nas dopadły. Moja mama, usłyszawszy, że jej kochany wnuczek ma kaszelek, zaproponowała, abyśmy koniecznie wykonali ćwiczenie dmuchania wody przez słomkę. Sama aktywność okazała się rewelacyjną zabawą, stąd też polecam ją jako ćwiczenie usprawniające oddech, a także logopedyczne, a przede wszystkim wspaniały, kolejny sposób na fajnie spędzony czas z dzieckiem :)

Nie trzeba wiele:

Miska z wodą (radzę skorzystać z wody przegotowanej bądź mineralnej na wypadek, gdyby dziecko postanowiło troszkę wody wypić)Rurka

A (...)

Czytaj wpis »

Pomponowy tenis!


Gdy na dworze zimno i deszczyk pada, a dziecko w domu zaczyna wariować, warto wymyślić jakąś ciekawą zabawę, która uratuje uszy lokatorów przed nadmiernym krzykiem, rozładuje nadmiar energii malucha i jednocześnie nie spowoduje większych zniszczeń w pokoju :). Przedstawiam pomysł na pomponowy tenis! Zachęcam do własnoręcznego wykonania takiej wełnianej kuleczki, która po zakończonej grze może być jeszcze wykorzystana do wielu innych zabaw bądź nawet dekoracji. Nie ma co się oszukiwać – dwulatka nie nauczę na tym etapie zasad gry. Ba! Nie oczekuję też od niego, (...)

Czytaj wpis »

Czarno białe obrazki dla niemowląt do wydruku - ZOO

czarno-białe zwierzątka do druku

Moja miesięczna córeczka jeszcze dużo czasu śpi. Większość czasu spędza w swoim łóżeczku, ale zanim się obejrzę, otworzy swoje piękne oczy szeroko i będzie chciała podziwiać otoczenie.  Początkowo dziecko widzi kontrastujące barwy, stad na rynku dostępnych jest wiele książeczek, zabawek w kolorach czarno – białych.  Ja zdecydowałam się powiesić nad łóżeczkiem mojej córci samodzielnie przygotowane karty z biało-czarnymi zwierzątkami. Inspiracją stało się zamiłowanie mojego starszego synka do lwa, żyraf, hipopotama i papug. Uznałam, ze starsze (...)

Czytaj wpis »

Jesienna girlanda

Girlanda z jesiennych liści

Jesienny spacer zazwyczaj nie jest zwykłą wycieczką do parku. Małe dziecko zafascynowane jest dywanem utkanym z liści, leżącymi na ziemi szyszkami i żołędziami. Tą jesień można przenieść do domu i wspaniale spędzić czas z dzieckiem przygotowując rożnego rodzaju ozdoby, między innymi girlandę, do której wykonania potrzebujesz liście. Można zdecydować się na girlandę jednokolorową bądź taką, która przemyci do Waszych pomieszczeń barwy czerwieni, zieleni i koloru żółtego.Do wykonania girlandy potrzebujesz:

LiścieKawałek (...)

Czytaj wpis »

Paluszkowy teatrzyk dla najmłodszych

teatrzyk dla dzieci

Małe pacynki nakładane na paluszki nazywane są przez mojego synka po prostu „Pa”, czyli Paluszkami. Mamy ich w domu pięć. Problem polega na tym, że nie zawsze znajdują się w tym samym miejscu. Czasem jednego „pa” znajduję pod łóżkiem, drugiego pod poduszką, trzeciego w drugim pokoju, a czwartego i piątego w ogóle nie mogę znaleźć. Więc gdy mamy ochotę na paluszkowy teatrzyk, a rodzina „Pa” nie jest w komplecie, z pomocą przychodzi rękawiczka i marker!  I w ten oto sposób kciuk zamienia się w Babcię, palec wskazujący w mamę, środkowy (najwyższy!) (...)

Czytaj wpis »

Dwulatek maluje witraże

prace plastyczne

Sprzątając kuchenną szafkę natrafiłam na foliowy rękaw do pieczenia, z którego dawno nie korzystałam. Jako, że przy farbach ostatnio spędzamy bardzo dużo czasu, pomyślałam, że warto spróbować stworzyć nowe dzieło – jednak tym razem już nie na papierze, a właśnie na folii. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę! Rozpoczęliśmy tradycyjnie – synek postanowił, że malować będzie profesjonalnie – jednym pędzelkiem :).Po chwili wziął drugi pędzelek i malował obydwoma rączkami na raz.

(...)

Czytaj wpis »

Znajdziesz nas na:


Reklama: