21 pomysłów - zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiąca

Opublikowano: 12-12-2016


Niemowlaki są przeróżne, ale mechanizmy ich uspokajania podobne. Są takie maluchy, które szybko zaczną przesypiać noce, a w ciągu dnia tez często będą ucinać sobie drzemkę. Są też takie, które od samego początku będą chciały być angażowane we wszystkie obowiązki pozostałych domowników. Doświadczyłam te dwa typy. Nauczyłam się tego, że spędzając czas z dziećmi w domu warto mieć w zanadrzu listę pomysłów na wspólne zabawy, bo może akurat od dziś niemowlę postanowi już mniej spać i trzeba będzie go czymś zainteresować. Dzieci w wieku, dla których przedstawiam listę pomysłów, nie wyjdą same z łóżeczka, nie zorganizują sobie same zabawy. Ale dziecko leżące w łóżeczku, jeśli jego natura na to pozwala, może przez chwile poleży w ciszy, ale po pewnym czasie zacznie płaczem bądź stękaniem informować, ze zaczyna mu się nudzić. I wtedy warto podejść maluszka i razem spędzić te parę chwil.  Ten wspólny czas to może być jedynie 10 min, po karmieniu, przed kolejnym snem. A czas, który spędzacie razem jest piękny, pozwala Wam się lepiej poznać. Ten niemowlęcy okres szybko mija i później jedynie się go wspomina z tęsknotą. Ja przy drugim dziecku powiedziałam sobie, ze wszystkie pozostałe obowiązki będę odkładać na później, by jak najwięcej czasu spędzać razem i cieszyć się wspólnymi zabawami. Wierz mi, że nawet, jeśli niektóre pomysły wydadzą ci się bardzo proste, dla twojego dziecka będą czasem ciężkiej rozwojowej pracy.

 • Muzyka w pokoju

Zachęcam do włączania dziecku muzyki. Dźwięki korzystnie wpływają na rozwój mózgu, poczucie rytmu, na emocje. Zapewne każdy rodzic będzie preferować słuchanie muzyki, którą po prostu lubi. U nas w domu słychać muzykę klasyczną. A tak o! :) Pamiętajcie, że to, co nam dorosłym kojarzy się z muzyką poważną, dla naszego malca wcale takie poważne nie jest. Naukowcy mówią, że dzieci lubią Mozarta za jego regularność, powtarzające się frazy melodyczne, dzięki którym maluszki mają poczucie bezpieczeństwa. Ja wierzę w pozytywne działanie każdej muzyki. Parę dni temu włączyłam córeczce Chopina i po chwili zobaczyłam, że rytmicznie, na tyle na ile umiała, ruszała swoim ciałkiem.

 • Rozmowa z dzieckiem i wzajemne wpatrywanie się w oczka

Opowiadaj dziecku o tym, co robisz. Prasujesz, układasz ubranka? Mów o tym, albo po prostu nachyl się do łóżeczka i naśladuj mimikę twarzy bobasa. Wierz mi, że może to być wspaniała zabawa, bo dziecko również będzie chciało Ciebie naśladować. Przemawiaj zmieniając ton głosu z cichego w głośny. Szeptaj i dużo uśmiechaj się, a pewnego dnia zauważysz, że twój niemowlak odwzajemni ten uśmiech.

 • Ćwiczenia dla niemowlaka

Ćwiczenia można wykonywać na przewijaku, tuż po zmianie pieluszki, lub po prostu na podłodze. Rozpocznijcie od prostej zabawy, w której łączyć będziesz prawą nóżkę bobasa z lewą rączką i na odwrót. Delikatnie ruszaj nóżkami dziecka i naśladujcie jazdę na rowerku, zachęcam także do delikatnego kołysania raz w prawo, raz w lewo oraz prób obrotów.

 • Zabawy z niemowlakiem na kocyku

Rozłóż na podłodze kocyk i delikatnie połóż na nim dziecko. Rozmawiaj z malcem, by wiedziało, co zamierzasz zaraz zrobić. Powiedz mu o tym, że pociągniesz wolno za jeden z rogów kocyka, aby dzieciątko poczuło przesunięcie. Złap dwa najbliżej Ciebie położone końce i przesuwaj kocyk do siebie, a następnie w bok i w drugi bok.

 • Obrazki dla najmłodszych

Pokazuj niemowlakowi obrazki dostosowane do tego, co na tym etapie jest w stanie zobaczyć. Maluchom poleca się barwy kontrastowe.  Opowiadaj o tym, co znajduje się na rysunku. Zapraszam do przeczytania mojego posta o kontastowych zwierzątkach.

 • Karuzelka

Nie musisz pędzić do sklepu i kupować najdroższego na półce produktu. Zachęcam Cię do wykonania własnej karuzeli. Zawieś nad łóżeczkiem miękkie zabawki, które posiadacie w domu, a jeśli takich jeszcze nie macie, wystarczy zawiesić wykonane z różnokolorowych kartek origami.

 • Miękkie zabawki i grzechotki

Pokazuj dziecku zabawki. Jeśli któreś z nich dzwonią, szeleszczą, piszczą, bawcie się tymi dźwiękami. Maluszek na tym etapie rozwoju jeszcze sam zabawki nie złapie, ale będzie podążał za nią wzrokiem, a każdy dźwięk z niej pochodzący niewątpliwie będzie go interesował.

 • Zabawy z niemowlakiem: Dzwoneczku dzwoń

Jeśli nie masz w pobliżu żadnego małego dzwoneczka, weź do ręki klucze. Najważniejsze w tej zabawie jest to, aby poruszający się przedmiot wydobywał z siebie dźwięki. Przesuwaj w wolnym tempie swoją rękę trzymającą w ręku dzwoniący przedmiot z prawa do lewa w ten sposób, aby Twoje dziecko podążało wzrokiem oraz głową w ślad za brzęczącym przedmiotem.

 • Zabawa lusterkiem

Zabawa podobna do aktywności opisanej w pkt 8. Przesuwaj lusterkiem nad głową malca. Z lewej do prawej, z dołu do góry, aby dziecko ruszało główką w ślad za lusterkiem.

 • Turlanie piłeczek

Zorganizuj czas na podłodze. Ta zabawa może nie potrwać długo, jako że pozycja na brzuszku może nie być jeszcze dla Twojego maluszka zbyt komfortowa.  Weź do ręki piłeczkę i turlaj ja od jednej swojej ręki do drugiej, tak, aby dziecko skupiało wzrok na poruszającym się przedmiocie.

 • Zabawa sensoryczna z farbkami

Przygotuj wcześniej torebkę foliową napełnioną farbami. Pamiętaj o tym, aby folia była szczelnie zamknięta. Połóż dzieciątko na brzuszku, a jego rączki oprzyj o folię. Przy każdym ruchu rączek – kolory się przesuwają. Mam nadzieję, że ta zabawa zachęci Twojego maluszka do dłuższego pobytu na brzuszku.

 • Światełka – dzieci kochają światełka!

Połóż maluszka na brzuchu, a przed nim rozstaw światełka led-owe, bądź kolorowe świąteczne światełka choinkowe.

 • Pierwsze doświadczenia sensoryczne

Pozwól dziecku doświadczyć różnych tekstur. Najłatwiej byłoby mieć w domu tzw. kocyk z patchworku, dzięki któremu Twoje dziecko miałoby możliwość dotykania różnych materiałów. Jeśli takiego kocyka nie posiadasz, rozejrzyj się po swoim pokoju. Może akurat zauważysz, że poszewka od poduszki jest troszkę szorstka, a kocyk leżący na kanapie wykonany jest z miękkiego pluszu? Czy w Twojej szafie znajduje się zapasowa firana? A jakie wzory kryje w sobie ręcznik? Niech Twoje dziecko ma możliwość dotykania przeróżnych materiałów. Podkładaj je do rączki malca. Zapewnij mu doświadczenia sensoryczne od pierwszych dni życia.

 • Piosenki śpiewane przez mamę i tatę

Bo przecież śpiewać każdy może:). Niezależnie czy Twoim zdaniem potrafisz śpiewać, czy też nie, Twoje dziecko będzie uwielbiało Twoje piosenki. Dziecko zna Twój głos. Jest on dla niego przyjemny. Śpiewaj ile tylko się da!
Instrumenty muzyczne dla najmłodszych
Gromadź w domu instrumenty. Na tym etapie będą one pełnić funkcję grzechotek, ale ileż radości przyniesie Wam obojgu poruszanie nimi. Graj do lecącej z radia muzyki, graj do piosenki przez Ciebie śpiewanej, niech dziecko ma szansę poczuć rytm.

 • Sztuka małych rączek i stópek

Zachowajcie wspólne wspomnienia na kolejne lata. Zadbaj o to, by w Twoim domu znalazła się pamiątka rozmiaru rączek i stópek Twojego maleństwa. A może zbliża się jakaś uroczystość w Twojej rodzinie i chcielibyście komuś podarować kartkę? Taką kartkę też możesz wykonać wspólnie z maluszkiem.


 • Czytanie książek

Największą frajdę sprawiało mi czytanie tych bajek, które uwielbiałam w czasach mojego własnego dzieciństwa. Ten czas niemowlęcy jest na tyle rozkoszny, że podczas czytania malec będzie sobie spokojnie leżał w łóżeczku i słuchał Twojego głosu. Doceń te chwile :) Już za parę miesięcy nie będziesz w stanie przeczytać ani jednego zdania, gdyż dziecko będzie chciało zobaczyć obrazek na kolejnej stronie :)

 • Masaż dziecka

Masaż stymuluje sfery rozwojowe dziecka. Maluch uwielbia dotyk, bliskość rodzica. Delikatnie dotykaj mu stópek, masuj brzuszek, rączki. Masażyk możesz połączyć z zabawą, np. mówiąc wierszyk „Idzie rak nieborak”.

 • Dzwoneczki przy skarpetkach

Przyczep maluszkowi małe dzwoneczki do skarpetek. Niech słyszy ich brzęk przy każdym ruchu nóżek.

 • Zabawy z niemowlakiem: Kołysanie

Kołysanie wpływa pozytywnie na rozwój emocjonalny maluszka, dzięki tej prostej formie aktywności maluch ćwiczy swoją koordynację ruchową i równowagę, a także wzmacnia swoje mięśnie. Kołysanie zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Kołysany był w brzuszku mamy, a teraz nadal uwielbia wtulić się w ramiona rodzica i poruszać się w górę i w dół, z jednej strony na drugą.

 • Wspólny taniec z niemowlakiem

Połóż niemowlaka na swoim ramieniu (jak do odbicia), bądź w pozycji poziomej (jak do lulania). Wykonujcie wolne obroty. Kołyszcie się w rytm wolnej muzyki. Taneczna aktywność zaspokoi Wam obojgu potrzebę bliskości, a także pozytywnie wpłynie na umuzykalnienie malca od pierwszych dni jego życia.


ZapiszZapisz
Oceń artykuł:

Proszę oceń powyższy artykuł dając mu odpowiednią liczbę serduszek. Do tej pory 1 użytkowników oceniło go na

Twoja ocena:

Znajdziesz nas na:


Reklama: