7 kroków do samodzielnego spędzania czasu na brzuszku

Opublikowano: 20-12-2016

czas z niemowlakiem

Dla wielu rodziców informacja od lekarza prowadzącego dotycząca tego, że dziecko powinno spędzać więcej czasu na brzuszku, wydaje się czymś nierealnym, ponieważ maluch leżąc na brzuszku płacze. Podejdźmy spokojnie do tematu. Pamiętajmy, że rzeczywiście czas spędzany na brzuszku jest bardzo ważny, ponieważ umiejętności, jakie w tym czasie dziecko nabywa są niezbędne do późniejszego prawidłowego rozwoju. Każda kolejna umiejętność bazuje na tym, że dziecko potrafi leżeć na brzuszku i nie wiąże się to z większym wysiłkiem fizycznym. Umiejętność obracania głowy, obrotów, pełzanie – aby móc pokonać te kolejne kamienie milowe, maluch musi czuć się komfortowo leżąc na brzuszku. Do sukcesu dążmy stopniowo. Jestem za tym, aby kłaść dziecko na brzuszku w czasie jego aktywności tak często, jak tylko się da. Jednak w momencie, kiedy zauważymy, że zaczyna się już denerwować, pozwólmy mu z powrotem leżeć na pleckach.  Czas na brzuszku z każdym dniem będzie się wydłużał, a poniższa lista z pewnością dostarczy Tobie wiedzy, w jaki sposób możesz przygotować dziecko do tego, aby pewnego dnia ujrzeć leżącego na brzuszku, zadowolonego i uśmiechającego się szkraba.

  • Dziecko trzymane jest na ramieniu opiekuna

Jest to jedna z pozycji, która zapewne znasz i stosujesz po każdym karmieniu do odbicia malucha. Jednoczenie jest to jedna z pierwszych pozycji, w której niemowlak uczy się kontrolować ruch swojej głowy. Na początku, tuż po urodzeniu, główkę należy przytrzymywać, ale po jakimś czasie dziecko samo zaczyna trzymać ją pionowo, samodzielnie obracając w prawo i lewo.

  • Dziecko leży na brzuszku albo klatce piersiowej rodzica:Taką pozycję uwielbiają tatusiowie. Czy dlatego, ze sami mogą w tym czasie wygodnie leniuchować na kanapie? :)

  • Dziecko leży w pozycji bocznej oparte o ramie rodzica

  • Ćwiczenia na dużej piłce gimnastycznej

  • Dziecko leży na kolanach opiekuna – np. po karmieniu: Moja ulubiona pozycja dla malucha, którego waga już przekroczyła wytrzymałość ramienia matki. Maluch leżąc na kolanach rodzica stara się podnieść główkę wysoko. Początkowo można delikatnie balansować jego ciałem, podnosząc na palcach swoją jedną nogę, a później drugą.


  • Dziecko leży na podłodze, ma podporę pod ramionami: Pozycja, dzięki której będzie nam łatwiej zainteresować czymś maluszka. Można położyć w zasięgu ręki kolorową zabawkę lub światełko, które z pewnością przykuje uwagę naszego szkraba.
  • Finał: dziecko samodzielnie leży na brzuszku a do tego: uśmiecha się!

Przy starszym synku miałam wrażenie, że po prostu pewnego dnia ta pozycja stała się jego ulubioną. Ile było ćwiczeń, prób, aż nagle zobaczyłam w jego oczach radość. Tej samej radości i sukcesu życzę Wam!Zapisz


jak ułatwić dziecku spędzanie czasu na brzuszku niemowlak rozwój Zabawy z Niemowlakiem

Oceń artykuł:

Proszę oceń powyższy artykuł dając mu odpowiednią liczbę serduszek. Do tej pory 1 użytkowników oceniło go na

Twoja ocena:

Znajdziesz nas na:


Reklama: