Przedszkolak

Aktywności dla przedszkolaka


Malowanie na folii


Propozycja zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu połączona z wykonaniem pracy plastycznej na folii. Aktywność, która pozwala na rozbudzenie zaciekawienia światem przyrody, a jednocześnie wspomaga rozwój motoryki małej.

Po raz pierwszy z tą zabawą plastyczną spotkałam się w zeszłym roku podczas jednego z jarmarków w których braliśmy udział. Już wtedy wiedziałam, że powtórzę ją pewnego dnia, kiedy Kubuś będzie troszkę starszy. Mimo, że drzew wokół Jeziora Złotnickiego nie brakuje, folię rozwinęliśmy (...)

Czytaj wpis »

Jak wprawić rysunek w ruch

esperymenty dla dzieci tańczoący rysunek

Mam nadzieję, że Twoje dziecko pokocha ten magiczny eksperyment. Za pomocą markera suchościeralnego do tablic narysujcie na talerzu i lub innej gładkiej powierzchni kwiatki, ludziki – takie wzory, jakie tylko zechcecie. Następnie polejcie rysunek wodą. Po paru sekundach zobaczycie, jak narysowane elementy zaczynają tańcować i wirować:). Talerz delikatnie możecie ustawiać pod kątem lub za pomocą pipetki wprawiać wodę w ruch.

Cała magia tkwi w składzie markera. Zawiera on olej wymieszany z barwnikiem. Pod wpływem wody olej wraz z tuszem unosi się na powierzchnię wody, (...)

Czytaj wpis »

Zabawa sensoryczna z galaretką

zabawy dla dzieci w domu

Galaretkowe pudło kolorów

Uwielbiamy galaretkę. Szczególnie latem, kiedy w upalne popołudnie można sobie podjeść kubeczek galaretki o smaku leśnym z borówkami, malinami i jeżynami. Do tej pory służyła nam jedynie jako deser, tym razem postanowiliśmy się nią bawić.  Wbrew pozorom galaretka jest wspaniałym materiałem umożliwiającym zabawy sensoryczne. Jej ogromną zaletą jest to, iż jest jadalna, więc jeśli jakiemuś dziecku dostanie się do buzi, nic się nie stanie (oprócz tego, że zje troszkę cukru, jeśli takowy znajduje się w składzie (...)

Czytaj wpis »

Domowy śnieg – przepis, zabawy sensoryczne ze śniegiem

domowy śnieg - przepis

Czy zdarzyło się Wam wyjść na sanki i mieć problem z powrotem do domu, bo Wasze dziecko chciało pozostać na dworze?:) Słowa znanej piosenki mówią, że „zima lubi dzieci najbardziej na świecie”, a ta sympatia jest odwzajemniona, kiedy na dworze biało:) Przekupstwa zapewne nie są najlepsza formą na zachętę dziecka do powrotu do domu, ale... ciekawa jestem reakcji Twojego malucha jak się dowie, że dzisiaj w domu czeka na niego śnieg! Śnieg, który proponuję jest klejący, troszkę mokry. Jeśli chcesz dodatkowo zapewnić wrażenie zimna - przed zabawą włóż go na ok. (...)

Czytaj wpis »

Zabawa twórcza - druciki kreatywne - zabawki z pluszowych patyczków

druciki kreatywne - renifer diy

Jednym z moich ostatnich odkryć są pluszowe patyczki (kreatywne druciki). Z ich pomocą można stworzyć proste zabawki. Mogą one też posłużyć do nauki liczenia, nauki kolorów. Niewątpliwie wspomagają rozwój wyobraźni u dziecka, które samodzielnie za ich pomocą ma wykonać jakiś kształt. Przedstawiam dziś krótką instrukcję  na stworzenie renifera. 

Do jego wykonania wykorzystamy jedynie trzy pluszowe patyczki, najlepiej w kolorze brązowym:

Rozpoczynamy od zagięcia (...)

Czytaj wpis »

Słomka, woda i bąbelki

zabawy oddechowe

Jesienna pogoda i panujące wirusy niestety i nas dopadły. Moja mama, usłyszawszy, że jej kochany wnuczek ma kaszelek, zaproponowała, abyśmy koniecznie wykonali ćwiczenie dmuchania wody przez słomkę. Sama aktywność okazała się rewelacyjną zabawą, stąd też polecam ją jako ćwiczenie usprawniające oddech, a także logopedyczne, a przede wszystkim wspaniały, kolejny sposób na fajnie spędzony czas z dzieckiem :)

Nie trzeba wiele:

Miska z wodą (radzę skorzystać z wody przegotowanej bądź mineralnej na wypadek, gdyby dziecko postanowiło troszkę wody wypić)Rurka

A (...)

Czytaj wpis »

Pomponowy tenis!


Gdy na dworze zimno i deszczyk pada, a dziecko w domu zaczyna wariować, warto wymyślić jakąś ciekawą zabawę, która uratuje uszy lokatorów przed nadmiernym krzykiem, rozładuje nadmiar energii malucha i jednocześnie nie spowoduje większych zniszczeń w pokoju :). Przedstawiam pomysł na pomponowy tenis! Zachęcam do własnoręcznego wykonania takiej wełnianej kuleczki, która po zakończonej grze może być jeszcze wykorzystana do wielu innych zabaw bądź nawet dekoracji. Nie ma co się oszukiwać – dwulatka nie nauczę na tym etapie zasad gry. Ba! Nie oczekuję też od niego, (...)

Czytaj wpis »

Jesienna girlanda

Girlanda z jesiennych liści

Jesienny spacer zazwyczaj nie jest zwykłą wycieczką do parku. Małe dziecko zafascynowane jest dywanem utkanym z liści, leżącymi na ziemi szyszkami i żołędziami. Tą jesień można przenieść do domu i wspaniale spędzić czas z dzieckiem przygotowując rożnego rodzaju ozdoby, między innymi girlandę, do której wykonania potrzebujesz liście. Można zdecydować się na girlandę jednokolorową bądź taką, która przemyci do Waszych pomieszczeń barwy czerwieni, zieleni i koloru żółtego.Do wykonania girlandy potrzebujesz:

LiścieKawałek (...)

Czytaj wpis »

Paluszkowy teatrzyk dla najmłodszych

teatrzyk dla dzieci

Małe pacynki nakładane na paluszki nazywane są przez mojego synka po prostu „Pa”, czyli Paluszkami. Mamy ich w domu pięć. Problem polega na tym, że nie zawsze znajdują się w tym samym miejscu. Czasem jednego „pa” znajduję pod łóżkiem, drugiego pod poduszką, trzeciego w drugim pokoju, a czwartego i piątego w ogóle nie mogę znaleźć. Więc gdy mamy ochotę na paluszkowy teatrzyk, a rodzina „Pa” nie jest w komplecie, z pomocą przychodzi rękawiczka i marker!  I w ten oto sposób kciuk zamienia się w Babcię, palec wskazujący w mamę, środkowy (najwyższy!) (...)

Czytaj wpis »

Znajdziesz nas na:


Reklama: