Nauka mycia zębów poprzez zabawę

Opublikowano: 17-03-2017


Jestem wyczulona na punkcie zdrowych zębów i codziennie staram się motywować moje dwuletnie dziecko do pielęgnacji jamy ustnej. Są dni lepsze i gorsze. Czasem synek zgodzi się na to, abym to ja umyła mu ząbki, czasem sam chce je szorować, a zdarzają się i takie wieczory, kiedy nie otworzy swojej buzi i ząbków nie umyje. Tłumaczenie, że trzeba je umyć, bo znajdują się na nich bakterie raczej do takiego brzdąca nie przemawia. W związku z tym postanowiłam zorganizować dziś domowy kącik stomatologiczny. W końcu dziecko najwięcej wniosków wynosi z zabawy :).

Nauka mycia zębów – do tej zabawy wykorzystałam:

  • Kartkę kolorowego papieru
  • Białą farbę do namalowania ząbka
  • Przeźroczystą obwolutę z folii
  • Czarny marker
  • Starą szczoteczkę do zębów

Nauka mycia zębów – przebieg zabawy:

Malując ząbek na kartce poprosiłam synka o podejście do lusterka i sprawdzenie, jakiego koloru są jego zęby.  Wiele ostatnich zabaw wykorzystujemy do nauki kolorów, stąd i dzisiaj zrobiliśmy sobie małą powtórkę. Jak tylko farba wyschła, włożyliśmy kolorową kartkę papieru do przeźroczystej obwoluty. Na tym etapie zabawy ząbek był jeszcze czysty. Rozpoczęliśmy rozmowę o tym, co dzieje się jak jemy chlebek czy jabłuszko. Część jedzenia idzie do brzuszka, a część zostaje na zębach i właśnie dlatego trzeba je umyć. W tym samym czasie zaczęłam malować markerem plamki.


Kubuś otrzymał szczoteczkę i rozpoczęło się szorowanie zębów, które okazało się fantastycznym zajęciem. Było na tyle interesujące, że jak tylko wyczyścił wszystkie plamy, sam zaczął malować nowe i tak w kółko. Zabawy nie było końca. Czarna, wymazana czarnym tuszem szczoteczka okazała się dobrym argumentem do wytłumaczenia, dlaczego od czasu do czasu trzeba zmieniać szczoteczki :)


Jeśli postanowicie skorzystać z tego pomysłu na zabawę,  będzie mi bardzo miło jeśli podzielicie się ze mną w komentarzu Waszymi spostrzeżeniami :)




Zabawy z Dwulatkiem Zabawy dla dwulatka

Oceń artykuł:

Proszę oceń powyższy artykuł dając mu odpowiednią liczbę serduszek. Do tej pory 2 użytkowników oceniło go na

Twoja ocena:

Znajdziesz nas na:


Reklama: