Nauka liczenia przez zabawę z ziarnami

Opublikowano: 25-07-2017

nauka liczenia poprzez zabawę

Przedstawiam pomysł na zabawę liczenia z wykorzystaniem ziarenek kawy. Jest to aktywność, w której mój synek z radością wziął udział. Zabawa uczy nie tylko cyferek, ale także podstaw mielenia ziaren, a dodatkowo jest ucztą dla zmysłów. Jeśli nie posiadacie w domu młynka do ręcznego mielenia - użyjcie ten elektryczny. Jeśli nie posiadacie kawy w ziarnach - użyć można ziarenek pieprzu.

Mój dzisiejszy rytuał picia porannej kawy został lekko zachwiany :). Nie wypiłam mojego tradycyjnego przepysznego latte, za to poczęstowana zostałam paroma filiżankami świeżo zmielonej kawy. Chyba każda mama skusiłaby się na taką filiżaneczkę serwowaną przez syna, nieprawdaż?:) Kawa kawą, ale w zabawie chodziło mi o przemycenie pewnej większej dawki wiedzy związanej z liczeniem. Niedawno pisałam o tym, że Kubuś idealnie i po kolei liczy do 3. Następnie magicznie te jego cyfry przeskakują do 8,9,10. Ćwiczyliśmy sobie zatem liczenie do 4 za pomocą ziarenek kawy i urządzenia, które pamięta czasy moich pradziadków. To urządzenie, młynek do ręcznego mielenia kawy, okazało się oczywiście największą frajdą :)


Nauka liczenia z ziarenkami - potrzebne materiały:

  1. Młynek do mielenia ziaren - najlepiej oczywiście ten ręczny, bo sprawia najwięcej radości. Dzięki niemu dziecko przekona się, że zmielona kawa, którą piją rodzice, powstaje z ziaren, a nie po prostu wylatuje z ekspresu :)
  2. Arkusz białego papieru
  3. Czarny pisak
  4. Brązowa kredka
  5. Nożyczki
  6. Ziarenka kawy

Nauka liczenia z ziarenkami - przebieg zabawy:

Na kartce papieru namalowałam 4 filiżanki. Na każdej z nich znalazła się cyferka od 1-4. Ilość cyferek oczywiście należy dopasować do umiejętności dziecka. Oprócz cyferki namalowałam także ziarenka kawy pokolorowane za pomocą kredki na kolor brązowy. W pierwszym etapie zabawy, pomimo, że Kubuś chciał już mielić kawę i najchętniej wsypałby wszystkie ziarna do młynka za jednym razem, starałam się skupić jego uwagę na namalowanych filiżankach. Poprosiłam o liczenie ziarenek i położenie na filiżankach odpowiedniej ilości tych prawdziwych.


Następnie prosiłam o filiżankę kawy z jednego ziarenka, a następnie o kawkę z 4 ziarenek, z 3 itd. Na końcu oczywiście nie mogło się obejść bez wysypywania zmielonej kawy do prawdziwej filiżaneczki i podawania mi jej do wypicia :).


Zabawa dla dzieci z mieleniem ziarenek kawy to także uczta dla zmysłów. Rozchodzący się na około przepiękny aromat pobudza do działania, a małe ziarenka kawy, którymi manipulują paluszki dziecka, rozwijają zmysł dotyku.

Polecam każdemu! :)

AgnieszkaZabawy dla dwulatka Zabawy dla dzieci w domu

Oceń artykuł:

Proszę oceń powyższy artykuł dając mu odpowiednią liczbę serduszek.

Twoja ocena:

Znajdziesz nas na:


Reklama: