Zabawa z kostkami lodu

Opublikowano: 03-06-2017

kreatywne zabawy dla dzieci

Zabawa dla dzieci z kolorowymi kostkami lodu jest inspiracją kreatywnej zabawy dla najmłodszych.  To przykład aktywności, która spełnia funkcję zabawy edukacyjnej, wspomaga rozwój integracji sensorycznej, wyobraźni. Zaciekawia, bawi, zaintryguje już nawet najmłodsze szkraby. Uwielbiam takie aktywności!

Gdy na dworze upał, chłodzimy się lodową zabawą :). Lodem bawić się można na wiele sposobów – dla dzieci, które skończyły 1,5 roczku można przygotować pudło sensoryczne, w którym odbywać się będzie zabawa kolorowymi kostkami lodu połączona z obserwacją topnienia. Mojemu 2,5-letniemu smykowi zaproponowałam malowanie lodem po kartce papieru. Ćwiczyliśmy małą motorykę, ale jednocześnie bawiliśmy się kolorami, ich odcieniami i patrzyliśmy jak mieszają się ze sobą barwy czerwieni, koloru zółtego oraz niebieskiego. Jest to zabawa edukacyjna, gdyż oprócz obserwacji procesu topnienia można ją wykorzystać do nauki barw oraz liczenia. Kostki lodu można segregować wg tych samych odcieni, można je liczyć wsadzając po kolei do silikonowej formy do lodu i wysypując z powrotem na kartkę.

Zabawa dla dzieci z kostkami lodu – przygotowanie:

Kolorowe kostki lodu przygotowałam dzień wcześniej. Do przefiltrowanej wody dodałam barwniki spożywcze, dzięki którym otrzymałam różne barwy. Jeśli masz pewność, że Twoje dziecko nie będzie miało ochoty na wsadzanie kostek do buzi, wówczas można zafarbować wodę farbami plakatowymi, bądź roztworem powstałym z zanurzenia bibuły karbowanej w wodzie. Synkowi wręczyłam zamrożony lód w kształcie kwiatków oraz sztywny arkusz papieru z namalowanym za pomocą kredek świecowych rysunkiem.

Spotkałam się taką z wersją tej zabawy, w której pod kartkę papieru przygotowana została warstwa wchłaniająca nadmiar wilgoci. Wykonać ją można przyklejając do spodu kartki np. pieluszkę flanelową, ściereczkę, albo ręczniki papierowe.

Zabawa dla dzieci z kostkami lodu – przebieg:

Zabawa rozpoczęła się od domowego laboratorium, w którym synek badał lód. Przekładał go z rączki do rączki, wkładał do pojemniczka silikonowego. Wymienialiśmy nazwy przedmiotów znajdujących się na stoliku wskazując na te, które są ciepłe, a które zimne. Obserwowaliśmy wstępną fazę topnienia. Jeśli ktoś z Was miałby ochotę na przyspieszenie tego procesu, wystarczy posypać lód odrobiną soli.


Wyjęty bezpośrednio z zamrażalnika lód potrzebuje paru minut na to, aby udało się nim malować po kartce. Ale jak tylko rozpocznie się proces topnienia, za jego pomocą można zacząć tworzyć przeróżne wzory. Zadaniem mojego synka było odkrycie rysunku namalowanego wcześniej za pomocą białych kredek świecowych. Przesuwał kostki lodu w górę i dół gdzieniegdzie rozmazując kolory.


Dominującym kolorem naszej pracy plastycznej okazała się czerwień, ze względu na to, że to właśnie tego barwnika dodałam najwięcej do lodu. Moja nauka na przyszłość - używać tych samych proporcji podczas przygotowywania kolorowych kostek :) Gdyby nasz żółty oraz niebieski lód pozostawiały po sobie intensywniejsze kolory, łatwiej byłoby nam obserwować mieszanie się barw.


Zainteresowałam Was lodową zabawą? Ciekawa jestem zdjęć Waszych lodowych eksperymentów i zabaw, więc koniecznie napiszcie mi w komentarzu jakie były Wasze wrażenia i w miarę możliwości podzielcie się fotkami! :)


Pozdrawiam,

AgnieszkaZabawy dla dzieci w domu Zabawy dla dwulatka

Oceń artykuł:

Proszę oceń powyższy artykuł dając mu odpowiednią liczbę serduszek. Do tej pory 1 użytkowników oceniło go na

Twoja ocena:

Znajdziesz nas na:


Reklama: