Zabawa sensoryczna z galaretką

Opublikowano: 22-01-2017

zabawy dla dzieci w domu

Galaretkowe pudło kolorów

Uwielbiamy galaretkę. Szczególnie latem, kiedy w upalne popołudnie można sobie podjeść kubeczek galaretki o smaku leśnym z borówkami, malinami i jeżynami. Do tej pory służyła nam jedynie jako deser, tym razem postanowiliśmy się nią bawić.  Wbrew pozorom galaretka jest wspaniałym materiałem umożliwiającym zabawy sensoryczne. Jej ogromną zaletą jest to, iż jest jadalna, więc jeśli jakiemuś dziecku dostanie się do buzi, nic się nie stanie (oprócz tego, że zje troszkę cukru, jeśli takowy znajduje się w składzie galaretki). Można ją przygotować zanurzając w jeszcze rozcieńczony roztwór jakąś zabawkę. My na razie wybraliśmy wersję bez dodatkowych urozmaiceń – czyli samą galaretkę. Ale kto wie…pewnie za jakiś czas powrócimy do galaretkowej zabawy, gdyż sprawiła ona wiele radości mojemu synkowi.

Jej przygotowanie nie jest wcale pracochłonne, jednak należy tą zabawę wcześniej zaplanować, aby galaretka zdążyła stężeć. Także zachęcam Was do tego, abyście już teraz poszli do kuchni i ją przygotowali. Pamiętajcie, że bawić można się także różnymi konsystencjami galaretki. Jeśli dodacie mniej wody, uzyskana masa będzie bardziej przypominała żelki. Przygotujcie się na to, że ubranko dziecka pod koniec zabawy może być całe brudne. Kubuś na zakończenie, kiedy różne kolory galaretki były już ze sobą bardzo zmiksowane, postanowił machać rączkami mając ogromną radość z tego, że chlapie wokoło. Przez co podłoga, stół i krzesełko także miały możliwość zaprzyjaźnienia się z galaretką :)

Przygotowanie:

  • 3-4 paczki różnokolorowych galaretek. Warto przygotować galaretki o rożnych kolorach. Dzięki temu będziecie mogli nazywać kolory, mieszać je i sprawdzać, jaka nowa barwa powstaje.  Ja użyłam smaku cytrynowego, kiwi oraz truskawkowego.
  • Formy, foremki, naczynia.Użyłam kulek do lodu, dzięki którym otrzymałam galaretkowe kuleczki. Jeśli takich nie posiadasz – wykorzystaj silikonowe foremki do muffinek albo kubeczki.  Na chwilę przed zabawą zanurz foremkę na 3-4 sek. w ciepłej wodzie – bez problemu powinnaś móc wyjąć galaretkę z naczynia
  • Miska/duże plastikowe pudełko, w której odbywać się będzie zabawa
  • Ubranie, którego nie będzie Ci żal, gdy się pobrudzi

Pomysły na zabawę z galaretką:

Twoje dziecko zapewne wykaże się własną kreatywnością, ale gdybyście potrzebowali inspiracji, przedstawiam poniżej nasze pomysły na zabawę:

  • Zabawa galaretkowymi kształtami.

Na początku galaretka jest zbita, nasze kuleczki przekładaliśmy z ręki do ręki, zrzucaliśmy je do miski, zgniataliśmy je. Taka forma zabawy dostarcza nowych wrażeń dla zmysłu dotyku. Galaretki zakupione w sklepie zawierają w swoim składzie aromaty – stąd zmysł węchu też będzie aktywny.


  •  Poznajemy świat przez pryzmat galaretki 

Weźcie do ręki galaretkę, podnieście w stronę okna i niech światło przebija przez masę galaretową.


  • Poznajemy kolory

Łączymy ze sobą dwa kolory galaretki i sprawdzamy, jaka nowa barwa powstanie.


  • Budujemy kształty – Kubuś postanowił stworzyć słonia z galaretki :).

A gdy po jakimś czasie galaretka zacznie się rozpuszczać …

  • Rozdrabnianie galaretki w paluszkach.

  • Nakładanie rączkami galaretki do foremek, następnie "wylewanie" jej do pudełka.

Życzę Wam dużo frajdy z tej wspólnej zabawy! Powodzenia!ZapiszZapiszZapisz


Zabawy Dla Dzieci Zabawy Sensoryczne

Oceń artykuł:

Proszę oceń powyższy artykuł dając mu odpowiednią liczbę serduszek. Do tej pory 2 użytkowników oceniło go na

Twoja ocena:

Znajdziesz nas na:


Reklama: