Zabawy z niemowlakiem

Opublikowano: 20-02-2017

zabawy z niemowlakiem

Poniżej przedstawiam pomysły na domowe zabawki dla niemowląt, które mam nadzieję, że zainteresują Wasze 4 miesięczne bądź 5 miesięczne dziecko.

Zabawy z niemowlakiem

 • HULA HOP z przyczepionymi zabawkami

Z domu rodzinnego wyniosłam... uwaga.... hula hop :). Takie fajne, drewniane, nie wiem czy jeszcze gdzieś takie produkują. To, które stoi za naszym łóżkiem, cierpliwie czeka na swoje złote czasy, kiedy to posłuży do wyrzeźbienia mej matczynej talii :). Czemu go jednak nie wykorzystać do czegoś praktycznego już teraz? Uznałam, że czas na odkurzenie koła i poprzyczepianie do niego przeróżnych zabawek. Zawiesić można wszystko,  ja wykorzystałam zabawki, które miałam pod ręką. Można pobawić się w bardziej artystyczne udekorowanie koła - np. tiulem. Taki prosty sposób, a jaki praktyczny! Leżymy wspólnie na podłodze. Córeczka w okręgu, który mogę obracać w ramach potrzeby, a ja przy książkach.


 • Światełka dla dzieci

Dzieci kochają światełka. Wpatrują się w źródło światła ćwicząc w ten sposób swój wzrok. Dbam zawsze o to, aby światło nie było zbyt ostre i przykrywam światełka materiałem. Do tej zabawy wykorzystałam światełka choinkowe zasilane na baterię, które przykryłam tiulem aby nie świeciły zbyt mocno w oczka i cały czas jestem przy córeczce, aby nadzorować jej bezpieczeństwo.


Z zabawy światełkami korzystam dość często. Światełka, które świecą jednym kolorem przykrywam zazwyczaj kolorową pieluszką.


Na tym etapie rozwoju dziecka warto przeróżne źródła światła zamieścić w pokoju w różnych odległościach. Polecam także, tak modne obecnie, cotton balls, które przykują uwagę dziecka, a jednocześnie będą piękną dekoracją w pokoju.

 • Butelki sensoryczne

Butelki sensoryczne wykonałam początkowo dla mojego dwulatka, ale okazuje się, że zainteresowały także moją córeczkę. Nie ma się co dziwić. Pryzmat światła przechodzący przez butelkę jest bardzo ciekawy dla dziecka, a poruszająca się przy każdym ruchu zawartość butelki dodatkowo wzbudza zainteresowanie. Butelką bawić się można zarówno w pozycji na brzuszku jak i na plecach. Podczas pozycji na brzuszku kładziemy butelkę sensoryczną przed dzieckiem, które próbuje ją dotknąć. Podczas pozycji na pleckach zawieszamy butelkę na sznureczku w zasięgu dziecka w ten sposób, aby mogło za pomocą rączek i nóżek nią poruszać.

Co potrzebujesz do przygotowania butelki sensorycznej?

 1. przeźroczysta butelka
 2. 2 szklanki wody
 3. 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
 4. koraliki, guziczki, brokat, cekiny
 5. barwnik spożywczy

Mąkę ziemniaczaną wsyp do szklanki i zalej zimną wodą do 1/2 wysokości szklanki. Dokładnie wymieszaj. Pozostałą część wody zagotuj. Zdejmij z ognia i wlej wcześniej przygotowaną zawiesinę do garnka intensywnie mieszając. Całość jeszcze przez chwile gotuj. Powstanie kisiel, do którego możemy dodać 1 kropelkę barwnika spożywczego. Powstałą substancję przelewamy do butelki napełniając ją do 3/4 wysokości. Dolewamy wodę i wsypujemy ozdoby: koraliki, guziczki, cekiny. Możemy potrząsać butelką, aby ozdoby przesunęły się na dno i do środka. • Zabawa balonem

Półprzeźroczysty balon daje, podobnie jak butelka sensoryczna, bardzo fajne wrażenie. Moje dziecko zainteresowane było nie tylko formą balonu, ale także pryzmatem światła, jaki przez balon przenikał.

Jeśli posiadasz balon z helem, przywiąż do niego wstążeczkę i jej drugi koniec przyczep do skarpetki dziecka. Niemowlak będzie zachwycony tym, że balon porusza się wraz z każdym ruchem nóżki. Jeśli Twój balon posiada lustrzaną powierzchnię, będzie to dodatkową atrakcją podczas zabawy. • Gryzaczki

Gryzaczki nie są dla Was zapewne żadną nowością. Na tym etapie, kiedy ząbki zaczynają już rosnąć zapewne posiada je każde dziecko, ale zwrócę Waszą uwagę na podwójne zastosowanie gryzaczków przeźroczystych. Oprócz funkcji masażu dziąseł można je wykorzystać do zabawy światłem.


 • Zabawa lusterkiem

Uczestnicząc ostatnio w zajęciach fitness dla mam nie mogłam oderwać wzroku od 4 miesięcznej dziewczynki, która spędziła 50 minut wraz z nami mamami na jednej sali. Dziewczynka leżała na kocyku przed wielkim lustrem i wpatrywała się raz  w siebie, innym razem w nas fit mamy :) Warto mieć lusterko zawsze w pobliżu :).

Zapraszam Cię również do przejrzenia wpisu o tym, jakie aktywności proponowałam mojej córeczce parę tygodni temu: wpis.  Mam nadzieję, że wśród nich znajdziesz jakieś inspiracje, które wykorzystasz podczas zabaw z dzieckiem na obecnym etapie jego rozwoju.
Zabawy z Niemowlakiem

Oceń artykuł:

Proszę oceń powyższy artykuł dając mu odpowiednią liczbę serduszek. Do tej pory 2 użytkowników oceniło go na

Twoja ocena:

Znajdziesz nas na:


Reklama: