Malowanie kamieni

Opublikowano: 11-06-2017

zabawy na świeżym powietrzu

Praca plastyczna z wykorzystaniem kamieni to inspiracja na zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu. Jest to propozycja zabawy ruchowej w połączeniu z zabawą plastyczną  dla najmłodszych dzieci.  Mój 2,5 letni synek był nią zafascynowany.

Ostatni weekend, wraz ze znajomymi spędziliśmy nad jeziorem Złotnickim. Był to wspaniały czas spędzony na świeżym powietrzu, pełen pomysłów na kreatywne zabawy dla dzieci w plenerze. Oprócz obowiązkowych zabaw na placu zabaw, drabinkach i zjeżdżalniach, wykorzystaliśmy czas na zabawy ruchowe powiązane z tworzeniem kolorowych prac plastycznych, które sprawiły najmłodszym wiele radości.

Zabawa dla dzieci na dworze - malowanie kamieni

Zabawa rozpoczęła się od tego, że poprosiłam mojego synka o znalezienie dużych kamyczków. Biegał naokoło kocyka i szukał leżących wśród trawy kamyczków, które następnie miał pomalować. Powoli staję się fanką wszelkich zabaw, które wymagają od mojego dziecka zaangażowania już w czasie przygotowań. Taki bieg zaproponowany na początku tej zabawy jest prostą wersją biegu na orientację. Dzieci uwielbiają bieganie i na całe szczęście nie trzeba ich do tego długo namawiać. Dodatkowo podczas tej aktywności dziecko koncentruje się na wypatrzeniu w trawie bądź na piasku kamieni - ćwiczy więc swoją spostrzegawczość.


Uzbierane kamyczki położyliśmy na folii i rozpoczęło się malowanie przeróżnymi technikami. Niektóre kamyczki były maczane w pojemniczkach z farbkami, niektóre były malowane paluszkami, a pozostałe pędzelkiem. Jeśli Twoje dziecko jest na etapie nauki kolorów - tą aktywność można wówczas potraktować jako zabawę edukacyjną. Kubuś bez problemu rozróżnia już podstawowe barwy, także pozwoliłam mu na wykazanie się własną inwencją twórczą i zaproponowanie takiej kolorystyki na kamyczkach, na jaką miał ochotę. Cóż się okazało? Każdy kamyczek malowany był osobną farbką, nie było więc mowy o jakimkolwiek mieszaniu barw i eksperymentowaniu z tym jaki nowy kolor powstanie :).


Każdy zebrany przez dziecko kamień posiada inną fakturę, inny kształt. Pozwala to na kształtowanie się dziecięcej wyobraźni. Dzieci uwielbiają kamyczki. Takie uzbierane podczas tej zabawy i pomalowane skarby można schować do kieszeni, zabrać do domu i wykorzystać do dekoracji np. wkładając je do doniczek z kwiatami.


Poniżej przedstawiam gotową pracę plastyczną w wykonaniu mojego 2,5 letniego szkraba :). Starszym dzieciom zaproponować można stworzenie kamiennych rybek, biedronek, twarzyczek. Za jakiś czas zapewne zdecydujemy się na stworzenie innych form artystycznych :)

Ciekawa jestem Waszych pomalowanych kamieni - jeśli skorzystacie z tej zabawy, podzielcie się wrażeniami! :)

Pozdrawiam,

Agnieszka
Zabawy dla dwulatka Zabawy dla dzieci na dworze

Oceń artykuł:

Proszę oceń powyższy artykuł dając mu odpowiednią liczbę serduszek. Do tej pory 2 użytkowników oceniło go na

Twoja ocena:

Znajdziesz nas na:


Reklama: