Malowanie na folii

Opublikowano: 12-06-2017


Propozycja zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu połączona z wykonaniem pracy plastycznej na folii. Aktywność, która pozwala na rozbudzenie zaciekawienia światem przyrody, a jednocześnie wspomaga rozwój motoryki małej.

Po raz pierwszy z tą zabawą plastyczną spotkałam się w zeszłym roku podczas jednego z jarmarków w których braliśmy udział. Już wtedy wiedziałam, że powtórzę ją pewnego dnia, kiedy Kubuś będzie troszkę starszy. Mimo, że drzew wokół Jeziora Złotnickiego nie brakuje, folię rozwinęliśmy wokół metalowych słupków, służących latem jako konstrukcja parawanu. Dzięki takiemu rozwiązaniu dzieci miały dodatkową drabinkę, którą musiały pokonać w celu przejścia na drugą stronę folii.

Zabawy dla dzieci na dworze - malowanie folii - przebieg zabawy

Do tej zabawy wykorzystaliśmy farby plakatowe do malowania paluszkami (czyli te z atestami) oraz zwykłą folię spożywczą, którą rozwinęliśmy pomiędzy słupami. Dla dzieci wielką atrakcją było stworzone przez nas okienko, na którym tworzyły dzieło sztuki, a przez które jednocześnie mogły podziwiać otaczającą nas naturę. Trzeba przyznać, że krajobraz jeziora Złotnickiego oraz świecące na niebie słonko mocno nas rozpieszczały :)


Uczestnictwo w tworzeniu tej pracy plastycznej było dla mnie samej ogromną nauką. Zorganizowaliśmy zabawę, w której uczestniczyła trójka dzieci. Ta wspólna zabawa mojego 2,5 letniego Kubusia, 23 miesięcznego Szymka i 4-letniej Julii pozwoliła mi na obserwację różnicy w umiejętnościach dzieci. Julka malowała na folii otoczenie, które widziała. Malując opisywała to, co tworzyła. Dbała o to, aby nie mieszać kolorów,  bardzo dokładnie czyszcząc swoje palce przed użyciem kolejnej barwy. Mój Kubuś malował plamki. Na pytanie co maluje wymieniał nazwy zwierząt, które lubi. Dodatkowo po pewnym czasie zafascynowany był samą folią, jej warstwami oraz tym, że można przez nią przebić pędzelek. Szymek eksperymentował z kolorami. Bawił się farbkami.


Zabawa twórcza, jaką jest malowanie farbami na foli wspomaga rozwój umiejętności manipulowania ręką. Dziecko samo decyduje, czy malować będzie palcami, pędzelkiem czy może zdecyduje się na inne narzędzie pracy - np. dostępną na łonie natury trawą. Sama folia jest rewelacyjna. Jej śliska powłoka i przeźroczystość pozwalają na rozwój wyobraźni, doświadczenie barw i ich połysku w blasku promieni słonecznych. O malowaniu na foli pisałam  już parę miesięcy temu, kiedy podzieliłam się z Wami naszymi wrażeniami z procesu tworzenia witrażu w domowych warunkach. Tutaj zwrócę jeszcze uwagę na atut zabawy w plenerze -->  wszelkie zabawy na świeżym powietrzu umożliwiają rozbudzenie
zaciekawienia światem przyrody. Kiedy, jak nie właśnie poprzez zabawę nauczyć dziecko obserwacji natury?

A więc, kto z Was spróbuje w tym roku zachęcić swoją pociechę do wykonania pracy plastycznej na folii i w dodatku na świeżym powietrzu? Czekam na wieści od Was! Do usłyszenia!


Pozdrawiam,

Agnieszka


Zabawy dla dwulatka prace plastyczne lato Zabawy dla dzieci na dworze

Oceń artykuł:

Proszę oceń powyższy artykuł dając mu odpowiednią liczbę serduszek.

Twoja ocena:

Znajdziesz nas na:


Reklama: