Ścieżka sensoryczna - recykling

Opublikowano: 17-07-2017

zabawy dla niemowląt

Ścieżki sensoryczne dostarczają bodźców do szeregu doświadczeń zmysłowych. Pozwalają na poznanie nowych struktur, materiałów, a ich faktura zależy od kreatywności osoby, która je przygotowuje. Ja postawiłam na recykling, naturę i poduszkę, którą akurat miałam w pobliżu.

Ścieżka sensoryczna - przebieg zabawy:

Ścieżkę sensoryczną przygotowałam podczas jednej z drzemek moich dzieci. Nie myślcie, że takie drzemki obojga zdarzają się codziennie - oj nie, to uwieńczenie podróży autem :). Dziecięca zabawa rozpoczęła się od odkrywania właściwości nowego stworu, jaki pojawił się na podłodze. Folia bąbelkowa - odbija się od niej światło, jej powierzchnia  jest nierówna, nacisk stopy powoduje trzask. Tej folii celowo nie przymocowałam do podłogi za pomocą taśmy, aby dzieci mogły ją swobodnie złapać w rączki, mogły ją tarmosić, zwijać i rozwijać. Parokrotnie ją rozprostowywaliśmy, aby ponownie stawała się ścieżką. Starszy synek zaintrygowany był ukrytymi pod folią skarbami, a mnie zaskoczyła jego wiedza na temat pochodzenia naszych zakrętek ("ta od wody, te od mleka"), tym bardziej, że sama nie przywiązywałam do tego większej uwagi.

Poprosiłam Kubusia, aby przeszedł po folii, ale on początkowo postanowił przez naszą ścieżkę kilkukrotnie przepełzać, a za nim moja 10 miesięczna córeczka. Dla niej też ta zabawa ze ścieżką była ciekawym doświadczeniem. Wnikliwie badała strukturę po której się przemieszczała. Przyglądała się folii. Będąc w pobliżu szyszek czy też nakrętek starała się je złapać i przesuwać. Przez większość czasu wolała po prostu na folii siedzieć, oplatać wokół nóżek i nasłuchiwać jej dźwięków.


Ścieżka w kolejnym etapie zabawy posłużyła także jako tor dla autek, więc wymyślanie sposobów na jej zastosowanie warto pozostawić kreatywnemu malcowi. Folię bąbelkową wykorzystać można także do stworzenia prac plastycznych, po folii można malować, można z niej też stworzyć buciki malarskie :).

Do przygotowania tej zabawy dla dzieci użyłam:

Użyte materiały to czysty recykling i skarby natury zebrane podczas spaceru. Zabawa przyniosła mnóstwo radości i dostarczyła nowych bodźców, a jej koszt dla nas był prawie zerowy.

  • folia bąbelkowa, którą otrzymałam gratis w jednej z przesyłek (zapakowane w niej były zamówione przedmioty)
  • nakrętki po butelkach
  • szyszki znalezione w parku
  • poduszka

Jeśli zaciekawiła Cię ta inspiracja, to zapraszam do lektury pozostałych wpisów z pomysłami na zabawy dla dzieci:

Już teraz zachęcam do śledzenia kolejnych wpisów na moim blogu :)

pozdrawiam,

Agnieszka


Zabawy dla dwulatka Zabawy z Niemowlakiem Zabawy dla dzieci w domu

Oceń artykuł:

Proszę oceń powyższy artykuł dając mu odpowiednią liczbę serduszek. Do tej pory 2 użytkowników oceniło go na

Twoja ocena:

Znajdziesz nas na:


Reklama: