Woreczek sensoryczny dla niemowlaka

Opublikowano: 21-06-2017

zabawy dla niemowlaka

Prawdziwa uczta dla zmysłu dotyku oraz wzroku. Zabawa dla niemowlaka, w czasie której dziecko ćwiczy koordynację swoich palców, a wzrokiem podąża za tym, co się dzieje pod folią. Ćwiczy w ten sposób koordynację wzrokowo - ruchową, która w przyszłości przyda się podczas rysowania.

Twórczość malarska mojego starszego syna w ostatnich dniach kwitnie, stąd farb plakatowych u nas pod dostatkiem. Mój 2,5 latek tworzy swoje dziecięce arcydzieła na stoliku, a troszkę niżej, na podłodze bawi się moja 9 miesięczna córeczka. Tak sobie więc pomyślałam, że już czas na to, aby i ona doświadczyła kolorów. Zabawa, którą przedstawiamy jest prosta w wykonaniu, a dodatkowo - należy do tych "czystych", po których nie trzeba myć podłogi, prać pofarbowanych ubranek i myć dziecka poza standardową godziną kąpieli. Odpowiednio przygotowana jest też bezpieczną zabawą dla niemowląt.


Jest to pomysł na zabawę, którą zaproponować można także starszemu dziecku. Podobną aktywność z workiem sensorycznym wypełnionym farbami zaproponowałam synkowi w okolicy jego 2-gich urodzin. Jednak teraz, w przypadku wykorzystania tej zabawy dla 9-miesięcznej córeczki, musiałam zastosować o wiele mocniejsze zabezpieczenia folii. Przykleiłam ją bardzo dokładnie do podłoża, zwracając jednocześnie uwagę na to, aby taśma mocująca była prosta, bez zagięć, aby moje dziecko nie miało możliwości na jej odklejenie. Dla niemowlaka taki wulkan kolorów zapewne bardzo smacznie wygląda, moja córcia robiła wszystko co mogła, aby go zerwać i wsadzić do buzi. Niemowlakowi należy też pomóc w przesuwaniu farb, pokazać jak można kolory do siebie zbliżać. Taka zabawa dostarcza bodźców wzrokowych, gdyż kolory odgrywają  ogromną rolę, ale także i dotykowych - niemowlę ma możliwość dotykania folii. Pod wpływem nacisku paluszków coś tam się pod nią przesuwa, dziecko jest bardzo zainteresowane tym, co się dzieje pod folią. Jest to niewątpliwie zabawa pełna magii :).

Worek sensoryczny dla niemowląt - materiały:

  • ok. 50 cm folii - polecam rękaw do pieczenia, ale wykorzystać można także torebki strunowe
  • farby plakatowe, różne kolory
  • mocne taśmy, plastry
  • parę kropel oleju
  • arkusz białego papieru

Folię z rękawa do pieczenia przykleiłam do białego papieru, dzięki temu kolory były lepiej widoczne niż gdybyśmy patrzyli na folię przyklejoną bezpośrednio do drewnianego podłoża.  Początkowo przykleiłam ją z trzech stron, zostawiając sobie otwór, do którego wlałam olej oraz farby w kolorze niebieskim, żółtym, czerwonym i zielonym. Olej pomaga w łatwiejszym rozprowadzeniu się farb wewnątrz folii. Zakleiłam dokładnie otwór i rozpoczęła się nasza kolorowa zabawa.

Dajcie znać, jak tylko wykonacie tą zabawę! :) Ciekawa jestem Waszych wrażeń.

pozdrawiam,

Agnieszka

Zabawy z Niemowlakiem

Oceń artykuł:

Proszę oceń powyższy artykuł dając mu odpowiednią liczbę serduszek.

Twoja ocena:

Znajdziesz nas na:


Reklama: