Czy można pić kawę podczas ciąży i karmiąc piersią

Opublikowano: 24-01-2017

memy Czoklele

Podczas pierwszej ciąży piłam jedynie kawę zbożową. Po narodzinach pierwszego dziecka kawy nie ruszyłam przez pierwsze 8 miesięcy laktacji. Nawet się śmiałam z tego, że moje zęby stały się bielsze – stąd, jeśli ktoś może sobie pozwolić na odstawienie kofeiny – ze względu na biel zębów bardzo polecam ten krok :). Podczas drugiej ciąży bez kawy nie mogłam się obejść. Pracując i mając w domu małe dziecko nie miałam już czasu na popołudniowe drzemki ani dłuższy odpoczynek. Gdyby nie kawa po prostu nie dałabym rady wszystkiemu podołać. Pamiętam, jak pewnego dnia kolega z pracy, widząc, że piję kawę powiedział, że absolutnie nie powinnam tego robić, bo niekorzystnie wpłynie to na ciśnienie moje i dziecka. Miał rację? Czy wszyscy doradcy anty-kawowi mają rację mówiąc, że kobieta w ciąży nie powinna pić kawę? A jak się ma ten napój do diety matki karmiącej?


Osoby postronne, które zwracają uwagę kobietom ciężarnym, że nie powinny pić kawy, zazwyczaj wyrażają swoją opinię nie posiadając wszystkich informacji na temat zdrowia kobiety. Moje ciśnienie podczas ciąży było bardzo niskie, w związku z czym sam lekarz zalecał picie jednego espresso dziennie. Zachęcam do skonsultowania całego jadłospisu z lekarzem, a dodatkowo do dokładnej obserwacji zachowania własnego ciała i ruchów dziecka. Jeśli nie czuć negatywnych skutków związanych z wypijaniem jednej kawy dziennie, nie podnośmy niepotrzebnego alarmu. Kobiety ciężarne podczas tych pięknych 9 miesięcy kontrolują swoje zdrowie bardzo dokładnie, a wierzę w to, że nasz instynkt podpowiada nam, co jest dobre a co złe. Jeśli mama spodziewająca się dzidziusia zdecyduje się na piocie kawy, niech nadal pamięta o zachowaniu wszelkiej ostrożności, gdyż nie ma wystarczających badań wskazujących jednoznacznie na negatywny wpływ kofeiny w ciąży. Wyniki badan przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych mówią, że picie większej dawki niż 200 mg kofeiny na dzień może być przyczyną poronień.  Stad ogólnie przyjęło się, aby nie przekraczać tejże dawki dziennie podczas całego okresu ciąży.


Na jedną kawkę dziennie pozwalam sobie też karmiąc moje drugie maleństwo. Mając w domu starsze dziecko niestety nie mogę sobie pozwolić na drzemkę wtedy, kiedy zmęczenie mnie dopada i mój niemowlak śpi. Obserwuję moją 4-miesieczną córeczkę i nie zauważyłam większej jej nadpobudliwości w dni, kiedy kawę wypijam. Według poradnika „Karmienie piersią" dostępnego na stronie 1000dni.pl, opracowanego według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, można wypić 1-2 filiżanki kawy, należy jednak obserwować swoje dziecko czy nie jest one wrażliwe na wypity napój.  W Stanach zjednoczonych kobietom karmiącym, które spożywają kofeinę zaleca się, aby jej ilość nie przekraczała 200 mg na dzień (podobnie jak w przypadku ciąży).  Pamiętajmy jednak, ze kofeina nie znajduje się jedynie w filiżance kawy, ale również w herbacie, może również być dodatkiem do ciast, słodkich napojów czy też lodów. Stad podkreślę jeszcze raz, żeby podchodzić racjonalnie do spożywanego jadłospisu.  Zwróćmy również uwagę na to, że zawartość kofeiny w kawie jest zależna od wielu czynników, przede wszystkim od rodzaju kawy ziarnistej, od ilości wypijanej dawki kawy oraz od stopnia palenia kawy. Zdaje sobie sprawę z tego, ze mama przygotowująca sobie w domu kawkę nie będzie sobie łatwo umiała przeliczyć ilości kofeiny w szklance napoju, jaką sobie przygotowuje. Stąd należy przyjąć, ze w małym espresso (ok 30 ml) znajduje się ok 63 mg kofeiny.


Podsumowując, jeśli czujesz potrzebę wypicia kawki, jeśli Twój organizm nie reaguje negatywnie na zapach kawy, jeśli nie zauważasz u swojego dziecka negatywnych skutków, związanych z wypijanym przez Ciebie kofeinowym napojem – pozwól sobie na przepyszne latte, cappuccino czy americano.  Zachowuj ostrożność, by dzienna dawka nie przekraczała 200 mg kofeiny i przede wszystkim – ciesz się życiem. Pamiętaj, ze szczęśliwe dziecko ma szczęśliwą mamę:)Oceń artykuł:

Proszę oceń powyższy artykuł dając mu odpowiednią liczbę serduszek. Do tej pory 2 użytkowników oceniło go na

Twoja ocena:

Znajdziesz nas na:


Reklama: