Czy pozwolić dziecku na zabawy posiłkiem?

Opublikowano: 18-02-2017

zabawy przy jedzeniu

Ćwiczyłam dziś twardo swoją cierpliwość i badałam granicę jej wytrzymałości, podczas gdy kawałki startej marchewki wydostawały się poza talerz, aż w końcu wylądowały na podłodze. Na twarzy mojego dwulatka pojawił się łobuzerski uśmieszek, a w oczach widziałam obmyślaną strategię na dalsze figle. Byłam przekonana, ze etap zabawy jedzeniem już za nami. Synek samodzielnie jadał już od ponad roku. A tu o proszę. Marchewka była już na bluzce, rękawach od bluzy, a w moich myślach tylko roiło się od tego czy zdążę jeszcze przed wyjściem na zaplanowane wcześniej spotkanie wyprać tą zapapraną marchewką bluzę.

Czy pozwolić dziecku na zabawy podczas jedzenia?

Zdaję sobie sprawę z tego, że po części prowokatorem dzisiejszego zachowania jestem ja sama, jako że często eksperymentujemy ze wszelkimi jadalnymi substancjami w czasie wspólnych zabaw. Dziś zdałam sobie jednak sprawę z tego, że eksperymenty z obiadem to po prostu kolejny etap rozwoju mojego dziecka. Ma dwa latka i o większości spraw nie jest w stanie jeszcze samodzielnie zdecydować. Posiłki, oprócz snu, są jedynym obszarem, który może sam kontrolować i podjąć decyzję czy zje, czy nie. Jeśli tak, to w jaki sposób: widelcem, czy rączkami.  To są pierwsze kroki na drodze budowania niezależności i wiem, ze nie powinnam mu w tym rozwoju przeszkadzać.  Zbyt duże ingerencje związane ze sposobem jego jedzenia oraz czasem trwania posiłku mogłyby spowodować, że posiłek zacząłby się kojarzyć mojemu dziecku z samymi zakazami. A ja chcę, żeby ten czas był dla niego i dla nas samych czymś przyjemnym i  pozytywnym. Zabawa jedzeniem to także dodatkowe doświadczenie sensoryczne dla dziecka, tak ważne w obecnym jego rozwoju i o których już parę razy pisałam (tu).

Buduję natomiast pewną granicę. Bawić się można. Ale w obrębie swojego stolika i podłogi w najbliższym otoczeniu:) . Jeśli coś ląduje na ścianę i jest to zamierzony atak na tą ścianę – wówczas wkraczam do akcji :)
Oceń artykuł:

Proszę oceń powyższy artykuł dając mu odpowiednią liczbę serduszek. Do tej pory 2 użytkowników oceniło go na

Twoja ocena:

Znajdziesz nas na:


Reklama: