Masa sodowa

Opublikowano: 09-02-2017

Masa plastyczna

Niewątpliwą zaletą masy plastycznej z sody i mąki kukurydzianej jest to, że nie podrażnia ona skóry. Masa sodowa sama wysycha, nie trzeba jej wkładać do piekarnika. Jest idealnie gładka oraz miękka, moje dziecko uwielbia ją rozdrabniać w rękach, wałkować i wycinać z niej różne kształty. Gotowe ozdoby mają lekko żółtawy kolor, gdyż taką właśnie barwę ma mąka kukurydziana dostępna w naszych sklepach. Gotowe elementy można pomalować dowolnym kolorem farby i – podobnie jak w przypadku naszych serduszek – posypać je brokatem. Takie ozdoby będą idealnym prezentem Walentynkowym od dziecka dla ukochanej osoby.

Masa sodowa - przepis

Do wykonania tej masy plastycznej niezbędne są następujące produkty:

  • 1 szklanka sody oczyszczonej
  • ½  szklanki mąki kukurydzianej
  • ¾ szklanki wody

Dodatkowo w celu przygotowania serduszek potrzebujemy:

  • Wałek lub wałeczki do ciasta
  • Foremkę do ciastek – serduszka
  • Farby
  • Brokat
  • Słomki do picia, dzięki którym wykonamy w serduszku dziurkę


Jak zrobić masę sodową?

Wykonanie masy sodowej jest banalnie proste i tanie w wykonaniu. Jest to praca wspólna dorosłego i dziecka. Rodzic musi aktywnie zaangażować się w pierwszy etap jej przygotowania. W garnuszku należy wymieszać sodę, mąkę kukurydzianą i wodę. Powstałą miksturę, ciągle mieszając, podgrzewamy do momentu, w którym zauważymy, że ciasto lekko się ciągnie i jest zbite. Jak tylko masa uzyska odpowiednią konsystencję, odstawiamy ją na parę minut do ochłodzenia i po chwili, kiedy będziemy już ją mogli wziąć do ręki i ulepić z niej kuleczkę – wręczamy masę dziecku. Niech ono ją rozwałkuje, a następnie za pomocą foremki do ciastek wycina serca.


W gotowych już serduszkach, za pomocą słomek, wykrawamy dziurki i odkładamy nasze ozdoby na 24 h bezpieczne miejsce, aby się wysuszyły. Po upływie tego czasu malujemy serca dowolnym kolorem i posypujemy brokatem niewyschniętą jeszcze farbę.Mam nadzieję, że ten pomysł na prace plastyczne spodoba się Tobie i Twojemu dziecku :)
prace plastyczne prezent na walentynki Zabawy Sensoryczne Zabawy z Dwulatkiem

Oceń artykuł:

Proszę oceń powyższy artykuł dając mu odpowiednią liczbę serduszek. Do tej pory 4 użytkowników oceniło go na

Twoja ocena:

Znajdziesz nas na:


Reklama: