Naturalne barwniki do pisanek

Opublikowano: 13-04-2017

naturalne farbowanie wydmuszek

Po wielu, wielu latach, przyjemność związana z ozdabianiem jajek wielkanocnych powróciła na listę moich obowiązków przedświątecznych. Przez ostatnie lata moja siostra stała się ekspertem w tworzeniu cudnych pisanek, wydmuszek oraz jajek do święconki i to właśnie od niej nauczyłam się jakie naturalne barwniki można stosować w celu otrzymania wyjątkowych i unikalnych kolorów. Odcieni pisanek jest tyle, ile osób, które je przygotowuje. Odcień koloru zależy zarówno od barwy skorupki jak i czasu moczenia w barwniku.


Farbowanie całych jajek planuję rozpocząć jutro, w piątek Wielkanocny. Wczoraj natomiast wraz z synkiem eksperymentowaliśmy z kolorowaniem wydmuszek, w celu przygotowania dekoracji na świąteczny stół, ale również w celu sprawdzenia  ile czasu barwniki potrzebują aby zafarbować skorupkę :).

Jak zrobić wydmuszkę?

Dokładnie umyłam jajka, a następnie sparzyłam je gorącą wodą. Igłą przekłułam 2 małe dziurki - każdą na przeciwległej stronie jaja.Trzymając jajko nad kubkiem wydmuchałam z niego białko wraz z żółtkiem. A z zawartości kubka przygotowaliśmy sobie z synkiem przepyszną jajecznicę na kolację :).


Naturalny barwnik żółty

Najpiękniejszy kolor jaki uzyskaliśmy powstał dzięki kurkumie. 1 łyżeczkę kurkumy wymieszałam w szklance wody z dodatkiem 2 łyżeczek octu. W tym roztworze skorupka, oryginalnie koloru białego, moczyła się przez ok. 24 godziny w celu uzyskania pięknego miodowego koloru.


Naturalny barwnik różowy

W wywarze z buraka zanurzyłam dwie wydmuszki. Jedna, która uzyskała ciemniejszy kolor moczyła się w roztworze około 24 godziny, druga natomiast spędziła w nim połowę tego czasu. Do przygotowania wywaru użyłam 2 małe buraki ugotowane w szklance wody wraz z 2 łyżkami octu.

Wydmuszka, która uzyskała jaśniejszy odcień koloru różowego, przed zanurzeniem w roztworze została ozdobiona kawałkiem koronki nasączonym wcześniej w oleju. Te miejsca, które pokryte zostały warstwą oleju nie chwyciły koloru pozostawiając białą, oryginalną barwę skorupki.


Naturalny barwnik brązowy

Wydmuszka matowa. Patrząc na zdjęcie wydaje mi się, że widzę ziemniaka :). Wydmuszka zanurzona na czas 12 godzin w esencji z czarnej herbaty Yunnan z dodatkiem 2 łyżek octu.

Naturalny barwnik zielony

Zielony okazał się najbardziej kłopotliwym kolorem. Początkowo przyrządziłam wywar składający się z 2ch łyżeczek spiruliny wymieszanej z dwoma łyżkami octu oraz szklanką wody. Po 12 godzinach skorupka była biała. Wywar zagotowałam dodając do niego 1 liść laurowy wraz z paroma gałązkami natki pietruszki. Do gorącego barwnika włożyłam wydmuszkę na kolejne 12 godzin. Nie uzyskałam soczystej zieleni. Otrzymałam pisankę poproszoną zielenią. Taka też mi się podoba :)

Dziś zakupiłam w sklepie hibiskus, eksperymentować więc będę jutro z kolorem niebieskim.

Oceń artykuł:

Proszę oceń powyższy artykuł dając mu odpowiednią liczbę serduszek.

Twoja ocena:

Znajdziesz nas na:


Reklama: