Frotaż

Opublikowano: 20-03-2017

prace plastyczne

Dotychczas technikę frotażu (fr. Frottage) wykonywania prac plastycznych kojarzyłam z liśćmi, gdyż to właśnie ich fakturę odbijałam niegdyś na kartce papieru poprzez pocieranie kredką bądź ołówkiem. Okazuje się, że z pomocą klejów wodnistych można też wykonać prosty wiosenny frotaż, którego magiczny efekt zaskoczył mojego dwulatka. Można uzyskać bardzo fajną wyrazistą fakturę. Jedyny minus – wzór trzeba przygotować parę godzin wcześniej, aby zdążył wyschnąć.

Bawiliśmy się tą techniką wykonywania prac plastycznych. Początkowo nie pokazałam Kubusiowi faktury, jaką przygotowałam. Rozmawialiśmy sobie o symbolach wiosny i wspólnie odkrywaliśmy co się kryje na rysunku. Na zakończenie, kiedy już odkrył kartkę z przeźroczystym wzorem bardzo długo się jej przypatrywał :).

Wiosenny frotaż – materiały

  • 2 kartki papieru
  • Kredki świecowe (najlepiej jasne kolory)
  • Klej wodnisty (np. Magic)
  • Spinacz (opcjonalnie)

Jak zrobić frotaż?

Na pierwszej kartce papieru, za pomocą kleju wodnistego namaluj wzory, np. kwiatki, słońce. Kartkę pozostaw do wyschnięcia.


Po paru godzinach zobaczysz, że na powierzchni kartki utworzyła się bezbarwna, wyrazista faktura. 


Drugą kartkę papieru połóż na wcześniej przygotowanej fakturze. Oba arkusze możesz ze sobą spiąć spinaczem, aby się nie przesuwały. Kartkę wierzchnią należy pocierać  kredkami świecowymi bądź ołówkiem odciskając fakturę. Polecam jasne kolory, gdyż lepiej widać uzyskane rysunki.  Zachęcam do tego, abyście bawili się różnymi kolorami i wspólnie odkrywali wzory.


Jest to łatwa w przygotowaniu praca plastyczna, a jednocześnie pomysł na fajnie spędzony czas z dzieckiem :).Prace plastyczne wiosna Zabawy dla dwulatka

Oceń artykuł:

Proszę oceń powyższy artykuł dając mu odpowiednią liczbę serduszek.

Twoja ocena:

Znajdziesz nas na:


Reklama: